fbpx

Jako naród mamy swoje preferencje również w kontekście spożywania krajowych warzyw i owoców. Które z nich w 2019 r. najczęściej trafiały na talerz Polaków? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy dzięki Narodowym badaniom konsumpcji warzyw i owoców, realizowanym przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z organizacjami branżowymi sektora, a sfinansowanym przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw.

 

Najpopularniejsze krajowe owoce

W 2019 r. w sezonie królowały jabłka i truskawki, po które sięgało łącznie aż 98% Polaków. Po oba gatunki owoców około 20% ankietowanych sięgało codziennie lub prawie codziennie. Kolejnymi owocami w zestawieniu, które w sezonie cieszyły się największą popularnością, były czereśnie, śliwki i gruszki, zaś maliny znajdowały się tuż za nimi.

 

Najpopularniejsze warzywa

Wśród warzyw bardzo trudno jest wskazać lidera, gdyż większość gatunków była spożywana przez ponad 90% badanych. Warto jednak zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania – codziennie lub prawie codziennie 36% Polaków jadło ziemniaki, zaś 33% pomidory. Widać jednak wyraźnie, że wiele gatunków polskich warzyw są częstymi gośćmi w polskich kuchniach.

Spożycie poza sezonem

Nie znaczy to jednak, że wybrane gatunki jemy tylko i wyłącznie w sezonie, szczególnie letnim. Również poza sezonem mamy swoich faworytów spożycia – wśród warzyw królują sałata i papryka, po które sięgało w 2019 r.  kolejno 45% i 42% badanych. Najpopularniejszym owocem jest zaś truskawka – 23% Polaków cieszy się jej smakiem także poza sezonem. Niestety 13% badanych zadeklarowało, że nie je warzyw i owoców poza sezonem, pomimo rekomendacji ekspertów ds. żywienia, którzy zalecają ich spożywanie w co najmniej 5 porcjach dziennie.

Świeże, mrożone czy w potrawie?

Warzywa i owoce możemy spożywać na różne sposoby – najpopularniejszymi metodami ich konsumpcji jest zjadanie świeżych bądź w przygotowywanym daniu, np. na obiad lub śniadanie. Częściej sięgamy po kandyzowane owoce niż warzywa, zaś mrożona forma jest popularniejsza w spożyciu warzyw.

Warto pamiętać także o przetworach – około 90% wszystkich badanych spożywało je w ciągu roku (powstałe zarówno z warzyw, jak i owoców).

Przetwory z owoców i warzyw

Które przetwory są najchętniej wybierane przez Polaków? 75% z nich sięga po tzw. kiszonki, zaś 70% delektuje się powidłami, konfiturami czy dżemami. Silną kategorią są także soki, nektary oraz napoje owoce – 55% badanych sięgało po nie chętnie w zeszłym roku. Są to szczególnie ciekawe produkty i warto je uwzględnić diecie ponieważ powstają one głównie z lokalnych owoców i warzyw, więc droga z drzewa na stół, nie jest wiele dłuższa niż w przypadku produktów świeżych. Dodatkowo 18% ankietowanych wybiera soki NFC, czyli nie z  soku zagęszczonego, które są kolejną podkategorią soków ogółem.

Przy sokach warto pamiętać, że zdaniem ekspertów ds. żywienia – sok to również jest jedna z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie – już 200 ml soku, również dostępnego w sklepie, stanowi uzupełnienie codziennej diety w wartościowe składniki odżywcze.