fbpx

Gdy ustanawiano Światowy Dzień Kobiet, naszym prababciom nie śniło się nawet, że 110 lat później kobiety będą tworzyć technologiczne startupy, odbierać Noble i Oscary czy zarządzać Unią Europejską. Choć nie ma już dziedziny, w której nie zaznaczyły swojego miejsca, przed kobietami wciąż jeszcze kawał świata do zdobycia. A żeby świat odkrywać i zmieniać go na lepsze, trzeba mieć nie tylko zapał, ale też siłę, zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Jak o nie zadbać, nie wywracając życia do góry nogami? Oto 8 zdrowych rad na 8 marca.

  1. Jedz mądrze

Ciężko wspinać się na szczyt, gdy z głodu burczy w brzuchu, a według modnej diety-cud na kolację przysługuje nam już tylko herbata. Specjaliści do spraw żywienia odradzają drastyczne diety eliminacyjne, bo kluczem do dobrego samopoczucia jest jadłospis zbilansowany, zawierający wszystkie grupy składników. Nie rezygnujmy więc z węglowodanów, tłuszczów, białka roślinnego i zwierzęcego, ani z produktów bogatych w witaminy i składniki mineralne. Wszystko to oczywiście powinno być dobrej jakości, jedzone z umiarem, najlepiej o stałych porach dnia.

  1. Polub owoce i warzywa

W diecie żadnej kobiety i tej młodszej i starszej, nie powinno zabraknąć witamin. Bez nich nasz organizm (w tym także mózg) nie będzie pracował prawidłowo. Witaminy najłatwiej czerpać z owoców oraz warzyw, które są ich prawdziwą skarbnicą. Pamiętajmy, że dietetycy zalecają spożywanie ich co najmniej 400 g dziennie, najlepiej podzielonych na 5 porcji. Dlatego w naszym codziennym menu nie powinno zabraknąć warzyw i owoców nie tylko w surowej formie, ale również pod postacią np.: garści owoców suszonych w owsiance, miseczki zupy jarzynowej, sałatki, a także szklanki soku, również tego pasteryzowanego.

  1. Pij soki

Zdarzają się dni, gdy sprostanie wszystkim obowiązkom wymaga od nas robienia 5 rzeczy na raz. W takich momentach zorganizowanie zbilansowanego menu, z zachowaniem zasady 5 porcji warzyw i owoców, jest dodatkowym utrudnieniem. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką butelkę czy kartonik soku, który stanowi wartościową alternatywę dla świeżej porcji owocowo-warzywnej. 200 ml soku (ok. szklanka) może stanowić 1 dzienną porcję owoców lub warzyw w sposób szybki i wygodny, a do tego bardzo smaczny.

  1. Wybieraj najlepsze

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że kobiety wiedzą najlepiej, co jest dobre dla nich i ich bliskich. Jednak nawet największa mistrzyni domowej logistyki ma prawo pogubić się w ogromie dostępnych produktów spożywczych, próbując z nich wyselekcjonować te najbardziej wartościowe. Tu z pomocą przychodzą różnego typu certyfikaty, nadawane produktom spełniającym wysokie normy jakościowe. Jednym z nich jest znak CP (Certyfikowany Produkt), który można spotkać na etykietach soków owocowych. Znak CP gwarantuje brak konserwantów, dodanego cukru, ale też potwierdzoną laboratoryjnie konkretną ilość witamin w danym produkcie.

  1. Miej apetyt na polskie

Dla współczesnych, świadomych kobiet ważne jest nie tylko to, co jedzą, ale też, jak ich konsumenckie wybory wpływają na najbliższe otoczenie. Miło jest wiedzieć, że sięgając po nasze ulubione produkty spożywcze, wspieramy krajowego producenta lub producentkę, a oni dzięki nam generują więcej miejsc pracy. Rzeczy wyprodukowane w kraju to także krótszy transport, a w konsekwencji mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy większych zakupach.

  1. Rusz się z kanapy

Dbanie o siebie nie powinno kończyć się na zdrowym i jakościowym jedzeniu – w planie dnia uwzględnijmy choć trochę aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli pracujemy przy komputerze. Nie oznacza to, że matka dwójki małych dzieci ma po powrocie z pracy biegać w maratonach: wystarczy taki ruch, który lubimy i do którego się szybko nie zniechęcimy. Może być to aktywność naturalnie wpisana w plan dnia, jak np. wyjście z autobusu przystanek wcześniej i pokonanie tej drogi spacerem.

  1. Dbaj o swoją kobiecość

Z racji na uwarunkowania płciowe panie narażone są na kilka groźnych chorób, m.in. na nowotwory piersi, macicy czy jajnika. Można je łatwiej wyleczyć, gdy wykryte będą wcześnie, dlatego też tak wiele mówi się o profilaktyce oraz regularnych badaniach. Ich częstotliwość może się różnić w zależności od wieku (warto poradzić się lekarza rodzinnego w tej sprawie), ale niektóre, jak np. cytologię, każda kobieta powinna wykonywać przynajmniej raz w roku.

  1. Odpuść sobie

Choć kobiety uważa się za płeć piękną, ich życie wcale nie jest zawsze usłane różami. Codzienne obowiązki, zmartwienia, stres, presja wiecznie młodego wyglądu – wszystko to może przytłoczyć, odbierając radość z rzeczy naprawdę ważnych. Dlatego dobrze jest nauczyć się traktować samą siebie z wyrozumiałością i odrobiną sympatii. Do osiągnięcia psychicznej równowagi przyda się też efektywny odpoczynek. Epokowe odkrycia zapewne nie raz dokonywały się nocą, ale jeśli akurat dziś mamy ochotę pospać dłużej, odłóżmy zdobywanie świata na inną okazję J