Pigwa to roślina, która pochodzi z Azji. Jej uprawa nie jest trudna, w związku z tym upowszechniła się również w Europie, w tym w Polsce, gdzie zyskuje coraz większą popularność. W naszym klimacie przyjmuje formę drzewa, rzadziej krzewu ale w sprzyjających warunkach potrafi osiągnąć nawet 8 m wysokości.

Owoce pigwy są kształtem podobne do gruszki, żółte, pokryte meszkiem i bardzo twarde. Ze względu na specyficzny kwaśny smak i twardość, nie jada się ich w surowej formie. Są natomiast bardzo aromatyczne, wykorzystywane są więc do produkcji przetworów – soków, dżemów, marmolad i nalewek. Pigwa doskonale smakuje jako dodatek do herbaty, a ze względu na zawartość witaminy C ma również właściwości wspomagające odporność, więc często sięga się po nią w okresie częstszych zachorowań na przeziębienie czy grypę.

Często mylona jest z pigwowcem, który ma mniejsze owoce niepokryte meszkiem, a sama roślina ma formę krzewu. Natomiast tak pigwowiec jak i pigwa ze względu na piękne kwiaty traktowane bywają jako roślina ozdobna.

Przeciętna wartość odżywcza w 100g produktu

Wartości odżywcze

Wartość energetyczna 57 kcal
Białko 0,4 g
Tłuszcz 0,1 g
Węglowodany ogółem 15,3 g
Błonnik 1,9 g

Witaminy

Witamina C 15 mg
Tiamina 0,02 mg
Ryboflawina 0,03 mg
Niacyna 0,2 mg
Witamina B6 0,04 mg
Foliany 3 µg
Witamina A* 2 µg

Składniki mineralne

Wapń 11 mg
Żelazo 0,7 mg
Magnez 8 mg
Fosfor 17 mg
Potas 197 mg
Sód 4 mg
Cynk 0,04 mg

Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów w produkcie

Pigwa jest źródłem tego składnika (w 100 g zawiera go co najmniej 15% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia dla osoby dorosłej)

Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
USDA Food Composition Databases – United States Department of Agriculture – //ndb.nal.usda.gov
SELFNutritionData //nutritiondata.self.com