fbpx

Jesień to czas, w którym natura obdarza nas bogactwem kolorów i smaków. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli tej pięknej pory roku jest dynia. To warzywo, które nie tylko doskonale ożywia swoją barwą wnętrza naszych kuchni, ale też oferuje szereg witamin i składników odżywczych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej jej rodzajom, właściwościom prozdrowotnym oraz sposobom przyrządzania.

Dynia to nie tylko element jesiennego krajobrazu, ale także smaczne i zdrowe warzywo, które warto wykorzystać w kuchni. Różnorodność jej odmian i bogactwo witamin, czynią ją niezwykle atrakcyjnym składnikiem jesiennych potraw. Niezależnie od tego, czy wybierzesz się na festiwal dyni, czy też przyrządzisz z niej domowe danie, z pewnością zachwyci Cię ona swoim wyglądem i smakiem.

To pomarańczowe warzywo zdobi nasze domy i okoliczne pola. Jest również bogate w składniki odżywcze. To doskonałe źródło witaminy A, C oraz E, które są niezbędne dla zdrowia skóry, wzroku i układu odpornościowego. Ponadto zawiera błonnik, który wspiera trawienie, a także jest bardzo dobrym źródłem witaminy A (w postaci beta-karotenu) która przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu żelaza, pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych i zachowania zdrową skórę oraz w utrzymaniu prawidłowego widzenia.[1] Jest niskokaloryczna, a w kuchni ma szerokie zastosowanie. Jest powszechnie dostępna i tania zwłaszcza jesienią, dlatego korzystajmy z jej bogactwa. Można ją wykorzystać do przyrządzenia sosów, deserów, ciast, a także marynować.[2] Czasami można ją również spotkać w składzie soków owocowo – warzywnych. W okolicach października i listopada służy również jako dekoracja na wielu gankach i w przydomowych ogródkach.

Kolorowy skarb w różnych odsłonach

Istnieje wiele odmian dyni, z których każda ma swój unikalny kształt, kolor i smak. Najpopularniejsze jej rodzaje to:

  • Dynia piżmowa: Ta odmiana dyni kształtem przypomina gruszkę. Ma delikatny smak oraz skórkę, którą można zjeść. Jest idealna do przyrządzania zup i puree.[3]
  • Dynia hokkaido: Jest mała i okrągła, ma intensywny pomarańczowy kolor i słodki smak. Skórka jest jadalna, co ułatwia przygotowanie wielu potraw.
  • Dynia piżmowo-orzechowa: Ten rodzaj ma wyrazisty smak i orzechowy aromat. Jest doskonała do wyrobu puree dyniowego i ciast.
  • Dynia olbrzymia: Chociaż nadaje się do spożycia, jest popularna głównie jako element dekoracyjny w okresie Halloween i innych jesiennych świąt.

Przepis na zupę dyniową

Zupa dyniowa to jedno z najbardziej klasycznych dań na jesienne dni. Jej aksamitna konsystencja i delikatny smak dyni doskonale komponują się z przyprawami. Oto prosty przepis na pyszny posiłek.

Składniki:

  • 1 kg dyni (najlepiej piżmowej)
  • 2 średnie cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju
  • 1 łyżka masła
  • 1 litr bulionu warzywnego
  • 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego
  • 1/2 szklanki śmietany 30%
  • Grzanki do podania
  • Garść pestek dyni

Przygotowanie:

Usuń skórkę, nasiona i włókna wewnątrz dyni. Następnie pokrój ją na małe kawałki. W dużym garnku rozgrzej olej i masło na średnim ogniu. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek. Podsmażaj je, mieszając, aż się zarumienią. Po zeszkleniu cebuli i czosnku, dodaj pokrojoną dynię do garnka. Smaż przez kilka minut. Wlej bulion warzywny do garnka z dynią. Dodaj gałkę muszkatołową i resztę przypraw. Gotuj na wolnym ogniu przez około 20-25 minut lub do momentu, gdy dynia będzie miękka. Potem zmiksuj zupę na gładką masę. Wlej śmietanę i delikatnie wymieszaj. Podawaj z grzankami i pestkami dyni na wierzchu.

Idealnym uzupełnieniem takiej potrawy, jest szklanka soku np. marchwiowego – jego smak, kolor i konsystencja doskonale komponują się w zupą dyniową. Jest również dodatkowym źródłem witamin i składników mineralnych. Smacznego!

[1] //apetytnapolskie.com/dynia-starsza-siostra-cukinii-bogata-w-witamine-a/

[2] Tamże.

[3] Czerwieniec J. Uprawa dyni piżmowej – niskokalorycznego warzywa o słodkim miąższu. Rynek rolny //www.rynek-rolny.pl/artykul/uprawa-dyni-pizmowej-niskokalorycznego-warzywa-o-slodkim-miazszu.html?page=2 (29.10.2020)