fbpx

Fasola szparagowa to wyjątkowy dodatek do wielu dań obiadowych. Jej delikatny smak trafia w gusta większości Polaków i jest stałym gościem na naszych stołach, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Mimo, że doskonale smakuje sama – my proponujemy ciekawy przepis z jej wykorzystaniem.

W Polsce hoduje się kilka rodzajów fasolki – najpopularniejsze z nich to żółta i zielona. Różnią się one od siebie nie tylko kolorem, ale również innymi cechami. Żółta fasolka jest chrupiąca i ma więcej wyczuwalnych włókien. Zielona jest bardziej krucha i ma bardziej wyrazisty smak. Oba warianty zawierają dużo białka oraz wody i mają niską wartość energetyczną.[1]

Fasola szparagowa ma też w sobie dużo błonnika, który oczyszcza organizm z toksyn, wspomaga perystaltykę jelit i pracę całego układu pokarmowego. A ze względu na obecność witaminy C jest też doskonałym przeciwutleniaczem, korzystnym dla organizmu w profilaktyce antynowotworowej oraz opóźnianiu procesów starzeniowych skóry. Cechuje się również dość dużą zawartością wapnia będącego m.in. budulcem kości.[2]

Jak przyrządzać fasolkę?

Aby dobrze przygotować fasolkę trzeba zwrócić uwagę na jej dojrzałość. Młode strączki można ugotować w całości – starsze warto przekroić. Na początek należy je umyć, a następnie oczyścić z włókien i odciąć końcówki. Tak spreparowaną fasolkę należy wrzucić do wrzącej, osolonej wody (na 1 kg fasolki będą potrzebne ok. 3 litry wody). Żółtą fasolkę należy gotować przez około 10 minut, a zieloną i starszą 20. Po odcedzeniu można podawać ją z podsmażoną na maśle bułką tartą lub prawie ugotowaną wrzucić na patelnię z podsmażonymi kawałkami boczku.

Doskonałym uzupełnieniem takiego posiłku będzie szklanka soku, który dodatkowo nawodni i odżywi organizm. Można sięgnąć np. po wytrwany sok pomidorowy lub pełen słodyczy sok jabłkowy.

Zupa fasolowa

A może masz ochotę na porcję zdrowia w postaci zupy? To bardzo proste i szybkie do przyrządzenia danie.

Składniki:

  • 500 gram żółtej lub zielonej fasolki szparagowej
  • 4 ziemniaki
  • 1 marchew
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 5 litra bulionu drobiowego
  • łyżka oleju rzepakowego
  • koperek

Przygotowanie:

Posiekaj cebulę i podsmaż na oleju w głębokim garnku. Dodaj pokrojoną marchew i przeciśnięty przez praskę czosnek. Podsmażaj razem przez około 3 minuty, a następnie dodaj pokrojone w kostkę ziemniaki. Całość zalej bulionem i gotuj razem przez około 10 minut, a potem włóż do garnka fasolkę (jeśli nie są to młode strąki, obierz je najpierw z włókien i odetnij końcówki) i gotuj razem jeszcze przez 10 minut. Dopraw wedle uznania. Można podawać z pieczywem. Smacznego!

[1] www.apetytnapolskie.com/fasola-szparagowa-dobra-w-odchudzaniu/

[2] www.apetytnapolskie.com/straczki-pelne-zdrowia/