Fakty o sokach

Soki, można podzielić według różnych kryteriów, na przykład biorąc pod uwagę: rodzaj surowca (owocowe, warzywne, owocowo-warzywne), rodzaj półproduktu (bezpośrednie, czyli NFC, lub z soku zagęszczonego), obróbkę termiczną (niepasteryzowane – tzw. jednodniowe lub pasteryzowane), wygląd i konsystencję (klarowne, naturalnie mętne, przecierowe, z miąższem). Jednak bez względu na ich rodzaj, zawsze będą to produkty zbliżone pod względem wartości odżywczych do warzyw lub owoców, z których powstają.

1. SOKI NIE ZAWIERAJĄ DODANYCH BARWNIKÓW ANI KONSERWANTÓW

Sok jest produktem niskoprzetworzonym otrzymanym z owoców lub warzyw. Do wszystkich soków owocowych lub warzywnych w opakowaniach jednostkowych zgodnie z przepisami prawa nie wolno dodawać barwników oraz substancji konserwujących (konserwantów). Nie wolno również dodawać innych aromatów niż pochodzących z owoców i warzyw. Zatem barwa i smak soków pochodzą zawsze z owoców i warzyw, z których sok został wyprodukowany.

2. SOKI OWOCOWE NIE ZAWIERAJĄ DODANYCH CUKRÓW

Zgodnie z prawem do soków owocowych i pomidorowych nie wolno dodawać żadnych cukrów (np. glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy) oraz substancji słodzących (słodzików).

Soki owocowe i pomidorowe zawierają cukier, ale jest to ten sam naturalny cukier, który znajduje się w owocach lub warzywach, z których sok powstał. Niewielkie ilości cukru, podobnie jak naturalne przyprawy, mogą być dodawane tylko do soków warzywnych oraz owocowo-warzywnych.

3. PROCES PASTERYZACJI NIE WPŁYWA NEGATYWNIE NA WARTOŚĆ ODŻYWCZĄ SOKÓW

Soki owocowe można poddawać tylko obróbce fizycznej. Do takiej zaliczamy rozdrabnianie, wyciskanie czy pasteryzację w celu utrwalenia produktu.

Pasteryzacja ma na celu zniszczenie drobnoustrojów i enzymów, które pozostawione w soku będą prowadzić do naturalnego procesu psucia. To proces w pełni bezpieczny. Dzięki zaawansowanym technologiom przemysłowym utrata nieodpornych na działanie temperatury składników (witamin), zawartych w pasteryzowanym soku jest minimalna. Odporne na obróbkę termiczną są natomiast składniki mineralne. Szklanka (ok. 200 ml) soku pomarańczowego, również tego pasteryzowanego z dłuższym terminem przydatności do spożycia, pokrywa nawet do 90% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Z kolei szklanka soku marchwiowego pokrywa średnie dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten, czyli prowitaminę A.

Wysoką jakość wszystkich soków zapewniają przepisy prawa, np. w rozporządzeniu czytamy: Sok owocowy odtworzony z zagęszczonego soku owocowego produkuje się z zastosowaniem odpowiednich procesów, które zachowują istotne właściwości fizyczne, chemiczne, organoleptyczne i odżywcze tego soku, odpowiadające co najmniej przeciętnym właściwościom, jakie posiadają soki otrzymane z owoców tego samego gatunku.