Sok jako porcja

Soki, bez względu na ich rodzaj, pochodzą z warzyw i owoców, dlatego charakteryzują się podobnym poziomem składników odżywczych co te produkty i stanowią cenne źródło witamin i składników mineralnych, a także substancji wspierających działania antyoksydacyjne. W opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej podstawę stanowią warzywa i owoce. Jedną ich porcją może być właśnie szklanka soku, także tego pasteryzowanego, dostępnego w różnych opakowaniach, na przykład kartonowych.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również zaleca4, aby codziennie spożywać min. 400 g owoców i warzyw podzielonych na pięć porcji. Wielu ekspertów w różnych krajach potwierdza, że jedną z porcji może stanowić szklanka soku.

* Sód naturalnie występujący w sokach i nektarach. Zgodnie z zaleceniami WHO oraz IŻŻ powinno się ograniczać spożycie sodu pochodzącego z dodatku soli do żywności.
RWS - Referencyjne Wartości Dziennego Spożycia

* Zawartość witaminy A wyliczona na podstawie zawartości karotenoidów RWS - Referencyjne Wartości Dziennego Spożycia
b.d. - brak danych
Źródła:
Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa USDA Food Composition Databases - United States Department of Agriculture - //ndb.nal.usda.gov SELFNutritionData //nutritiondata.self.com