fbpx

,,Naturalnie, że jabłkowy!” to projekt o charakterze edukacyjnym, promujący soki jabłkowe z polskich jabłek oraz soki bazujące na soku jabłkowym z wykorzystaniem krajowych owoców i warzyw (np. malin, truskawek, aronii, wiśni, czarnych i czerwonych porzeczek, agrestu, buraków, marchwi) – zarówno w kontekście gospodarczym, jak i żywieniowym. Organizatorem programu ,,Naturalnie, że jabłkowy!” jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS).

Zgodnie z międzynarodowymi i krajowymi wytycznymi, dotyczącymi zdrowia i żywienia, formułowanymi przez renomowane organizacje i instytucje, zaleca się spożywanie minimum 400 g warzyw i owoców dziennie w 5 porcjach. Spożycie średniej wielkości jabłka lub szklanka soku jabłkowego z powodzeniem może stanowić wygodne uzupełnienie jednej z zalecanych porcji w ciągu dnia.

Kontekst projektu

Polska jest największym producentem jabłek w Europie i czwartym w skali światowej. Posiadamy największą w UE powierzchnię przeznaczoną na sady jabłkowe, bo aż 150 000 ha z czego 5500 ha stanowią sady ekologiczne. Rocznie produkujemy około 4 miliony ton jabłek z czego aż 50-70% kierowane jest do przetwórstwa na soki dostępne przez cały rok na półkach w sklepach oraz jako półprodukty w postaci zagęszczonych soków i soków NFC eksportowanych do wielu krajów UE i na całym świecie. Polskie jabłka dostępne są w ponad 50 krajach, dlatego w naturalny sposób to właśnie jabłko stało się owocowym symbolem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, przypadającej na pierwsze półrocze 2025 roku.

Cel projektu

Projekt został zainicjowany z myślą o budowaniu u Polaków świadomości zarówno w zakresie prawidłowego komponowania codziennej diety, ponieważ sok jabłkowy w rekomendowanych ilościach stanowi jej element, ale także w zakresie postaw patriotycznych konsumentów. Jabłka oraz sok jabłkowy stanowią ważny i pozytywny element naszej gospodarki, z czego możemy być bardzo dumni. Warto zatem przypomnieć Polakom, że polskie soki jabłkowe polecają się na rodzinny stół, spacer i jako element pozostałych codziennych aktywności.

Siła soku jabłkowego

Jabłka i produkowane z nich soki to przed wszystkim mnogość składników odżywczych, m.in. polifenoli i katechitów, mających realne znaczenie w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych, jak np.: choroby układu sercowo-naczyniowego czy nowotwory. Szczególnie w mętnych sokach jabłkowych znajduje się rozpuszczalna frakcja błonnika, co odgrywa wspierającą rolę w pracy jelit, zapobiegając chorobom układu pokarmowego. Sok jabłkowy zawiera również w potas, który pomaga regulować poziom ciśnienia we krwi, wspierając gospodarkę wodną organizmu. Już jedna szklanka (200 ml) dostarcza przeciętnie 220 g wspomnianego składnika, co pokrywa 11% RWS (Referencyjna Wartość Spożycia) dla osoby dorosłej.

Działania w ramach programu

W ramach programu prowadzone są liczne działania, skierowane do szerokiej grupy odbiorców. Działania te są realizowane w dużej mierze we współpracy z niezależnymi ekspertami z renomowanych ośrodków naukowych. W ramach kampanii planowane są udziały w konferencjach, a także działania informacyjne w mediach oraz social mediach. Przekażą one temat w sposób atrakcyjny szczególnie dla młodych odbiorców – mianowicie za pomocą motywu ASMR, bardzo popularnego wśród internatów.

Projekt sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
#FunduszePromocji