fbpx

Z początkiem roku 2025 Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a jabłko stało się oficjalnym symbolem tego wydarzenia. Jabłko jako symbol naszego przewodnictwa to nie tylko ukłon w stronę polskiej tradycji, ale również podkreślenie roli tego owocu w europejskim i światowym sadownictwie.

Mały owoc – wielka tradycja

Historia uprawy jabłek w Polsce sięga późnego średniowiecza, gdy drzewa jabłoni zaczęły zdobić wiejskie sady i klasztorne ogrody. Kluczowy rozwój polskiego sadownictwa przypada jednak na lata 1918–1960, kiedy to zyskało ono nowoczesny charakter dzięki pracy profesora Szczepana Pieniążka. Jego badania i innowacje umożliwiły drzewom jabłoni regularne owocowanie oraz wprowadziły nowe gatunki jabłek. Dzięki pracy profesora Pieniążka możemy teraz produkować i odpowiednio przechowywać jabłka, co zapewnia ich wysoką jakość przez cały rok[1]. Wybitną postacią polskiego sadownictwa był również profesor Eberhard Makosz, popularyzator karłowych odmian jabłoni, co dało szansę produkcji wysokojakościowych owoców.

Na świecie obecnie znanych jest ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, z czego około 250 uprawianych jest w Polsce. Jabłka różnią się między odmianami wielkością, barwą, soczystością i smakiem. Wyróżniamy zarówno odmiany dzikie, jak i specjalnie wyselekcjonowane i hodowane celem podkreślenia cech oczekiwanych przez konsumentów[2].

Polskie jabłka w liczbach i w sokach

Dziś Polska może poszczycić się największą w Europie produkcją jabłek (a także czwartą co do wielkości na świecie) oraz największą w Unii Europejskiej powierzchnią sadów jabłkowych, wynoszącą 150 tysięcy hektarów (mamy aż ponad 80 tys. gospodarstw sadowniczych). Roczna produkcja jabłek sięga 4 milionów ton, z czego większość z tej produkcji przetwarzana jest na produkty takie m.in jak soki zagęszczone i niezagęszczone, które stanowią jedne z najważniejszych wyrobów eksportowych Polski (ale przetwórstwo jabłek w Polsce to także inne przetwory, w tym musy)[3].

Jabłko – wartościowy owoc także dla naszego samopoczucia

Jabłka zawierają wiele witamin i składników odżywczych, takich jak witamina C, polifenole i pektyny. Polifenole mają działanie przeciwutleniające, a przez to wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na niektóre choroby przewlekłe. Z kolei pektyny poprawiają perystaltykę jelit, istotną dla osób zmagających się z zaparciami[4].

Jedno średniej lub większej wielkości jabłko może stanowić jedną z pięciu zalecanych w ciągu dnia porcji warzyw i owoców. Pamiętajmy, że jedną porcją może być też szklanka soku.

Wybór jest prosty –naturalnie, że jabłkowy!

Symbolika jabłka podczas polskiej prezydencji w UE to nie tylko hołd dla sadowniczej tradycji – to także podkreślenie gospodarczych, a także żywieniowych wartości tego owocu. Szczególną rolę w polskiej produkcji i przetwórstwie jabłek odgrywa sok jabłkowy. Nie bez powodu. Nasza eksportowa duma to źródło smaku i wartości odżywczych. Szklanka soku jabłkowego może w ciągu dnia uzupełnić nam jedną z pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców. Korzystajmy więc śmiało z polskich darów natury!

[1] //www.gov.pl/web/rolnictwo/jablko-duma-polskiego-sadownictwa-i-oficjalny-owoc-prezydencji

[2] //apetytnapolskie.com/jablko-najpopularniejszy-polski-owoc/

[3] //apetytnapolskie.com/jablko-najpopularniejszy-polski-owoc /, //grupapfr.pl/artykul/raport-specjalny-jablka-lipiec-2024

[4] //apetytnapolskie.com/jablko-najpopularniejszy-polski-owoc/, //www.gov.pl/web/rolnictwo/jablko-duma-polskiego-sadownictwa-i-oficjalny-owoc-prezydencji