Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!

Celem kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!” jest popularyzowanie spożycia krajowych warzyw i owoców wśród Polaków – szczególnie dzieci i młodzieży wczesnoszkolnej. Odpowiednia ilość posiłków z kolorowymi „supermocami” jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Dieta bogata w warzywa i owoce pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, rozwój psychospołeczny oraz wyniki w nauce dzieci i młodzieży.

W ramach kampanii budujemy świadomość o tym, jak prawidłowo wprowadzać do diety polskie warzywa i owoce oraz dostarczamy inspiracji do wspólnego przygotowywania posiłków na ich bazie.

Poprzez kampanię:

 • przekonujemy rodziców, że kontrolowanie tego co, jak i kiedy spożywa dziecko to troska o jego zdrowie i samopoczucie. Racjonalne odżywianie, bazujące na pełnowartościowych produktach, bogatych w witaminy i składniki odżywcze, w tym na 5 porcjach warzyw i owoców dziennie, wpływa na poprawę jakości życia dzieci na każdej płaszczyźnie oraz kształtuje właściwe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat
 • pokazujemy dzieciom, że owoce i warzywa są nie tylko zdrowe, smaczne i kolorowe, mają ciekawy kształt, ale przede wszystkim posiadają wyjątkowe „supermoce”
 • zachęcamy do wspólnego przygotowywania i spożywania zbilansowanych posiłków z polskich owoców i warzyw. Rytuały te pozwalają nauczyć dzieci kultury jedzenia, w której dominuje świadomość odpowiadania na potrzeby fizjologiczne organizmu, wybierania tylko wartościowych produktów i nieprzejadania się
 • utrwalamy wiedzę, że warzywa i owoce, będące cennym nośnikiem witamin i składników mineralnych powinny stanowić podstawę diety każdego malucha
 • zachęcamy kadrę szkolną i przedszkolną do podejmowania tematu polskich warzyw i owoców w trakcie nauki i zabawy dzieci w szkole i przedszkolu.

POŁOWA SUKCESU znajduje się na talerzu! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie, co oznacza 5 porcji na dobę. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) warzywa i owoce (z przewagą warzyw!) powinny stanowić połowę zalecanych produktów na tzw. „Talerzu Zdrowia”.

Dotychczas zrealizowano dwie edycje kampanii (2020-2021). Inspirujemy dzieci, ich rodziców i nauczycieli do nauki gotowania, wspólnego przygotowywania i spożywania posiłków na bazie polskich warzyw i owoców. Stawiamy silny akcent na aspekt kulinarny, czyli jak w praktyce wykorzystać warzywa i owoce na co dzień, jak komponować codzienną dietę, by nie zabrakło w niej dzieciom wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Koncentrujemy się na konkretnych zaleceniach i poradach (dietetyka oraz samych rodziców – dla rodziców) w zakresie żywienia i przekonywania dzieci do jedzenia warzyw i owoców każdego dnia, w pięciu porcjach dziennie.

Istotnym wsparciem w naszych działaniach są eksperci, którzy dzielą się wiedzą oraz wskazują konkretne rozwiązania, jak zdobyte umiejętności wykorzystać w codziennym życiu.

W ramach kampanii m.in.:

 • przeprowadzono sondaż opinii wśród rodziców nt. zwyczajów żywieniowych ich dzieci oraz spożycia warzyw i owoców
 • opracowano plakaty, broszury, gadżety dla dzieci – z myślą o maluchach, rodzicach i nauczycielach; materiały edukacyjne dla rodziców i nauczycieli – przygotowane przez ekspertów, zawierające rzetelne informacje nt. odpowiednio zbilansowanej diety, prawidłowego komponowania i zestawiania ze sobą posiłków, najnowszych doniesień nt. walorów warzyw i owoców oraz korzyści, jakie płyną ze spożywania zalecanej porcji tych produktów przez dzieci; książkę kucharską z przepisami na dania dla dzieci, w tym takimi, które mogą zostać przygotowane przez nie samodzielnie lub pod okiem opiekunów
 • zorganizowano 16 warsztatów warzywno-owocowych dla najmłodszych w przedszkolach i szkołach w całej Polsce
 • zrealizowano cykl 5 webinariów dla kadry przedszkolnej nt. roli warzyw i owoców w diecie dzieci
 • kampania była obecna w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP2
 • przeprowadzono akcję dla dzieci i rodziców „Załóż swój warzywniak”
 • nawiązano współpracę z uczestnikiem MasterChef Junior
 • współpracujemy z blogerami/influencerami kulinarnymi/parentingowymi
 • organizujemy konkursy z nagrodami dla rodziców i dzieci

Ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.