fbpx
//apetytnapolskie.com/certyfikowany-produkt/

Certyfikowany Produkt

„Promocja certyfikacji innowacyjnych przetworów z owoców i warzyw” jest projektem mającym na celu edukację konsumentów oraz zwiększenie świadomości producentów i przetwórców na temat wysokiej wartości odżywczej produktów z owoców i warzyw. Wsparciem dla tych działań jest wdrożenie certyfikatu jako narzędzia komunikacji w celu podkreślenia walorów produktów z owoców i warzyw.

 Innowacyjne rozwiązanie jakim jest System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) zostało wprowadzone przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) przy współpracy z niezależnymi ekspertami z krajowych jednostek naukowych. Certyfikat nadawany jest produktom z owoców i warzyw, które spełniają ściśle określone wymagania jakościowe.

Cele Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP)

Celem Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP) jest wsparciem dla konsumentów w wyborze naturalnych produktów z owoców i warzyw, o wysokiej wartości odżywczej, bez dodatku cukrów, substancji konserwujących, sztucznych barwników i aromatów, jak również wsparcie producentów mających w swojej ofercie te produkty. System uwypukla prozdrowotne właściwości składników obecnych w owocach i warzywach (witamin i składników mineralnych) poprzez zachęcanie do stosowania oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych na etykiecie i w komunikacji produktowej. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinno spożywać się co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie, dlatego działania projektu wspierają rekomendacje ekspertów, a jednocześnie ułatwiają wybór niskoprzetworzonych, gotowych do spożycia produktów z owoców i warzyw.

Podejmowane w ramach kampanii działania, skierowane są zarówno do konsumentów, jaki przedsiębiorców, jednostek handlowych i producentów, a także do środowisk naukowych i opiniotwórczych. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • działania w telewizji, radiu, prasie i Internecie,
  • promocję w punktach sprzedaży np.,: duże sieci supermarketów,
  • powołanie Komitetu Naukowego programu, którego przedstawiciele biorą udział w zaplanowanych wydarzeniach naukowych oraz obejmują merytoryczny nadzór na wszystkimi materiałami powstającymi w ramach kampanii,
  • organizowanie warsztatów dla branży,
  • prowadzenie licznych działań do mediów,
  • budowę i aktualizację strony internetowej dedykowanej Systemowi Jakości Certyfikowany Produkt (CP).

Twórcą i administratorem systemu CP jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). W opracowanie Systemu, jak i sam proces certyfikacji zaangażowani są także przedstawiciele renomowanych, niezależnych ośrodków badawczych takich jak Instytut Żywności i Żywienia, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno–Spożywczego czy Instytut Ogrodnictwa.

Kampania finansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej.