fbpx

Dieta zgodna z rytmem pór roku przynosi wiele korzyści. Wybierając sezonowe owoce i warzywa, zyskujemy pewność, że sięgamy po nie, gdy są najbogatsze w składniki odżywcze. Tylko co z zimą, kiedy dostęp do świeżych warzyw i owoców jest ograniczony? Warto wtedy sięgać po jakościowe przetwory, powstające z owoców i warzyw zbieranych w szczycie sezonu. Dzięki temu mamy dostęp do wartościowych składników odżywczych przez cały rok. To jednak nie jedyne korzyści wynikające z ich spożywania!

Dziesiątki smaków i zastosowań

Choć przetwory kojarzą się z babcinymi konfiturami, w praktyce ta kategoria spożywcza jest znacznie szersza. Pod nazwą „przetwory” kryją się owoce i warzywa zebrane w szczycie sezonu poddane różnorakiej obróbce. Są to zarówno przeciery czy kiszonki, jak też soki, smoothies, musy, mrożonki, a nawet pakowane mieszanki warzywne oraz warzywa i owoce suszone. Zamknięte w opakowaniach latem, pozwalają nam cieszyć się różnorodnością smaków przez wiele miesięcy.
Dzięki gotowym produktom owocowo-warzywnym w środku zimy możemy przywołać smaki wakacji: i te słodkie, i te wytrawne. Smoothie z truskawek, makaron ze szpinakiem, zupa pomidorowa, a także wiele innych dań wykonamy na bazie przetworów o każdej porze roku.

Ułatwienie w kuchni

Przetwory owocowo-warzywne to dobry wybór nie tylko z uwagi na ich łatwą dostępność. Jako produkty gotowe do użycia (obrane, pokrojone, rozdrobnione, przetarte, wyciśnięte) nie wymagają długiej obróbki kulinarnej.  Szybko przygotujemy z nich wartościowy posiłek – pyszne śniadanie, zupę i drugie danie pełne składników odżywczych, zdrowy deser, a całość uzupełnimy porcją soku  – wystarczy tylko otworzyć karton lub butelkę. Pamiętajmy, że zdaniem ekspertów jedna szklanka soku (ok. 200 ml) może stanowić jedną z 5 porcji warzyw i owoców, które powinniśmy spożywać każdego dnia.
Wygoda, którą zapewniają przetwory, jest nieoceniona, gdy dużo pracujemy, a nie chcemy rezygnować ze zbilansowanej diety. Produkty powstające z owoców i warzyw ułatwiają też gotowanie w chłodne dni, gdy rzadziej wychodzimy z domu po zakupy – możemy zrobić zapasy i zawsze mieć pod ręką kilka soków, mrożonek, przecierów. To jednak nie wszystko, bo dzięki przetworom łatwiej stosować zasadę 5 porcji na co dzień, czyli spożywać zalecane przez dietetyków min. 400 g owoców lub warzyw, w podziale na 5 posiłków.

Zdrowie na wyciągnięcie ręki

Jakościowe gotowe produkty to najlepszy sposób na pozyskanie składników odżywczych, pochodzących z owoców i warzyw. Gdy dostęp do świeżych produktów bywa utrudniony, właśnie w przetworach znajdziemy niezbędne witaminy, antyoksydanty, składniki mineralne. Przy wyborze przetworów, takich jak soki, smoothies, musy czy mrożonki, czytajmy uważnie etykietę. Warto też zwracać uwagę na dodatkowe certyfikaty, potwierdzające naturalny skład oraz wartość odżywczą. Niektóre z nich są przeznaczone tylko dla określonej kategorii produktów. Przykładowo, znak Certyfikowany Produkt (CP) jest dedykowany tylko i wyłącznie w pełni naturalnym produktom powstającym z owoców i warzyw i wskazuje, jakie składniki odżywcze znajdują się w danym produkcie. Przy tym oznaczeniu mogą też znajdować się oświadczenia żywieniowe i zdrowotne – czyli wskazówki, jak dany składnik wpływa na funkcjonowanie organizmu.
Pamiętajmy, że składniki  odżywcze pełnią różne funkcje, a każda z nich jest nam niezbędna z innego powodu. Np. sok GREAT (malina, burak, truskawka) posiadający znak  Certyfikowany Produkt (CP) zawiera informację, że jest on źródłem witaminy C, wspierającej utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych, oraz potasu, który wspiera nasz układ nerwowy. Źródłem witaminy C są też kiszone ogórki oraz truskawki i maliny (także mrożone). Sok z buraków marki Oryginalny Sok, również należący do Systemu Jakości Certyfikowany Produkt (CP), zawiera z kolei potas, który wspiera układ krążenia. Z kolei likopen, zawarty m.in. w soku pomidorowym, ma silne działanie przeciwnowotworowe. Szeroki wybór przetworów powstających z różnych gatunków owoców i warzyw ułatwia nam stosowanie urozmaiconej diety, która jest istotna dla naszego zdrowia.
Przetwory z owoców i warzyw mogą stanowić wartościowy element zbilansowanej diety. Ich obecność w naszej kuchni pomoże nam zachować zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia, przez cały rok.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.certyfikowanyprodukt.pl