fbpx

Tego nie wiesz o sokach. Wzbogać swoją wiedzę i zdrowie w Światowy Dzień Soku.

Światowy Dzień Soku, który na całym świecie obchodzony jest 30 maja, to idealna data na rozpoczęcie wzbogacania swojej diety o warzywa, owoce i pozyskiwane z nich soki. Dlaczego warto po nie sięgać? Picie soków to nie tylko łatwe dostarczenie organizmowi witamin i składników mineralnych, ale także sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Wiele z nich ma zaskakujące właściwości, o których nie wszyscy wiedzą. Sprawdź czy znasz te fakty o sokach!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz eksperci do spraw żywienia podkreślają korzyści zdrowotne wynikające z regularnego spożywania warzyw i owoców. Zalecaną ilością jest przynajmniej 400 g dziennie w 5 porcjach. Warzywa powinny tu być w większości, a jedną z tych porcji może stanowić szklanka soku.

Bez konserwantów, barwników i dodanego cukru

Zgodnie z prawem do soków owocowych i pomidorowych producenci nie mogą dodawać żadnych cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy, syropu glukozowo-fruktozowego) oraz substancji słodzących (słodzików). Oznacza to, że cukier zawarty w sokach ze sklepowych półek to ten sam naturalny cukier, który zawarty jest w owocach i warzywach i w tej samej ilości. Niewielkie ilości cukru, podobnie jak naturalne przyprawy, mogą być dodawane tylko do soków warzywnych oraz owocowo-warzywnych.  Jednoznaczna sprawa jest również z konserwantami i barwnikami – prawo zakazuje ich dodawania do wszystkich soków. Nie wolno również dodawać do soków innych aromatów niż pochodzących z owoców i warzyw. Zatem barwa i smak soków pochodzą zawsze z owoców i warzyw, z których sok został wyprodukowany[1].

Sok jako przyswajalna porcja owoców lub warzyw

Warto wiedzieć, że soki mają podobną wartość odżywczą, co warzywa i owoce, z których zostały pozyskane, dlatego zalecane są m.in. seniorom, którzy mogą mieć problemy z gryzieniem twardych warzyw czy owoców. Sok jest zatem dobrze przyswajalną porcją witamin i składników mineralnych. Osoby starsze mogą śmiało wypijać dwie szklanki dziennie, podczas gdy w innych grupach wiekowych zaleca się około 200 ml.

Soki przeciw starzeniu się

Picie soków ma pozytywny wpływ na zdrowie dzięki zawartości witamin i składników mineralnych, a także antyoksydantów zwanych też przeciwutleniaczami. Są to związki chemiczne, które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu i zachowanie zdrowia, m.in. dzięki spowolnieniu procesu starzenia się komórek. Głównym źródłem antyoksydantów w diecie człowieka są właśnie warzywa, owoce i zrobione z nich soki[2]. Dobrym źródłem przeciwutleniaczy są owoce jagodowe, takie jak czarna porzeczka, aronia, borówki, maliny oraz ich przetwory. Inne ich źródła to soki np. z jabłek czy marchwi. Związki o działaniu antyoksydacyjnym takie jak np. polifenole i katechiny znajdują się w soku jabłkowym. Natomiast sok marchwiowy jest bogatym źródłem karotenoidów, czyli związków o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, które dodatkowo nasz organizm przetwarza na witaminę A niezbędną do prawidłowego funkcjonowania. Cennym źródłem innego karotenoidu czyli likopenu, silnego przeciwutleniacza, jest z kolei sok pomidorowy. Okazuje się nawet, że na skutek pasteryzacji aktywność  tego związku wzrasta, zatem w soku pomidorowym znajdziemy go więcej niż w surowych pomidorach[3].

Sok pomidorowy – dla amatorów wytrwanego smaku

Sok pomidorowy to prawdziwa bomba zdrowotna. Jest bogaty w likopen, silny przeciwutleniacz, który pomaga chronić komórki przed uszkodzeniami. Badania wykazały, że regularne spożywanie soku pomidorowego może mieć działanie przeciwnowotworowe, a także wspiera układ nerwowy oraz wpływa korzystnie na ciśnienie krwi[4]. Dodatkowo, sok ten wspomaga pracę układu trawiennego dzięki obecności błonnika. Co więcej, sok pomidorowy jest niskokaloryczny i doskonale nawadnia, co czyni go idealnym wyborem dla osób dbających o linię i zdrowy styl życia.

Sok jabłkowy – naturalne źródło zdrowia i energii

Sok jabłkowy cieszy się ogromną popularnością. Ceniony jest zarówno za smak, jak i liczne korzyści zdrowotne. Co w nim znajdziemy? M.in. potas i przeciwutleniacze, a obecność błonnika w soku jabłkowym mętnym pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi i poprawia trawienie. Sok jabłkowy sprawdza się w rozmaitych połączeniach. Dlatego na sklepowych półkach znajdziemy go nie tylko w wersji „czystej”, ale także w połączeniu np. z sokiem marchwiowym, gruszkowym, ze szpinakiem i w wielu innych, smacznych i ciekawych kombinacjach.

Sok marchwiowy – eliksir zdrowia i urody

Sok marchwiowy to prawdziwy eliksir zdrowia, pełen witamin i składników mineralnych niezbędnych dla naszego organizmu. Bogaty w beta-karoten, który w organizmie przekształca się w witaminę A, wspiera zdrowie oczu, poprawiając widzenie i zmniejszając ryzyko chorób wzroku. Dodatkowo, witamina A jest kluczowa dla zdrowia skóry, pomagając w walce z trądzikiem i opóźniając procesy starzenia się skóry. Sok marchwiowy dostarcza również witamin z grupy B, witaminę K, potas i przeciwutleniacze, które wspierają układ odpornościowy i zdrowie serca. Regularne spożywanie tego soku może także wspomagać trawienie, dzięki zawartości błonnika, oraz działać detoksykująco, pomagając usuwać toksyny z organizmu.

Sok z buraka siła dla serca nie tylko u sportowców

Buraki są źródłem betaniny, związku roślinnego, który może obniżać ciśnienie krwi oraz poprawiać krążenie. Regularne spożywanie soku z buraka wspomaga zdrowie serca, a także może poprawić wydolność fizyczną. Wielu sportowców ma go w swojej codziennej diecie, ponieważ jest bogatym źródłem azotanów, które zwiększają dostępność tlenku azotu, odgrywającego ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi, przepływu krwi i skurczu mięśni. Zarówno dłuższa suplementacja (trwająca 3–15 dni ), jak i podanie soku 2–3 godziny przed wysiłkiem wpływają na poprawę wydolności[5]. Ze względu na swoje właściwości sok z buraka bywa nazywany naturalnym dopingiem.

 

Z okazji Światowego Dnia Soku warto poszerzyć swoją wiedzę o sokach i ich właściwościach. Pamiętajmy, że szklanka soku to porcja zdrowia, którą warto przyjmować każdego dnia.

[1] //apetytnapolskie.com/fakty-o-sokach/

[2] //apetytnapolskie.com/gdzie-znajdziesz-najwiecej-antyoksydantow-odpowiedz-padla-na-akademii-sokowej/

[3] //apetytnapolskie.com/skladniki-odzywcze-w-sokach/

[4] //apetytnapolskie.com/skladniki-odzywcze-w-sokach/

[5] //www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/159907,sok-z-buraka-sposob-na-podnoszenie-wydolnosci-wsrod-sportowcow