Jakość soków

  • W krajach unijnych działa stworzony przez producentów i organizacje branżowe Europejski System Kontroli Jakości soków i nektarów (EQCS), którego zadaniem jest czuwanie nad zapewnieniem właściwej jakości, bezpieczeństwa i autentyczności produktów sokowniczych.
  • W Polsce również istnieje system samokontroli przemysłowej – Dobrowolny System Kontroli soków i nektarów (DSK), który od 2002 roku funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). Od momentu rozpoczęcia działalności DSK liczba zafałszowanych produktów na polskim rynku znacząco spadła i obecnie przypadki nieprawidłowości są bardzo nieliczne.

Warto pamiętać, że na jakość i świeżość produktów spożywczych wpływ mają nie tylko surowce, z których zostały przygotowane i metody produkcji, ale także sposób ich przechowywania, w tym rodzaj zastosowanego opakowania.

OPAKOWANIE KARTONOWE, W KTÓRYM CZĘSTO DOSTĘPNE SĄ SOKI, ZAPEWNIA BEZPIECZEŃSTWO PRODUKTU. DO SOKÓW OWOCOWYCH CZY WARZYWNYCH W KARTONACH, JAK RÓWNIEŻ W BUTELKACH, ZGODNIE Z PRZEPISAMI PRAWA NIE WOLNO DODAWAĆ ŻADNYCH SUBSTANCJI KONSERWUJĄCYCH (KONSERWANTÓW)!

Opakowania kartonowe, w których możemy kupić np.: soki, składają się z trzech materiałów. Są nimi: papier, który stanowi nawet ponad 70% opakowania, polietylen, który stanowi ok. 20% masy opakowania oraz warstwa aluminiowa, która co ciekawe jest osiem razy cieńsza od ludzkiego włosa. Każdy z tych trzech komponentów spełnia inne funkcje, pozwalające na utrzymanie bezpieczeństwa soku:

  • Papier jest dla opakowania bazą, a celuloza do jego produkcji pochodzi z drewna, jest więc surowcem naturalnym.
  • Warstwa folii polietylenowej, uznawana za całkowicie obojętną dla zdrowia konsumenta, jest barierą chroniącą warstwę papieru przed wilgocią i pomaga w utrzymaniu jakości produktów.
  • Aluminiowa warstwa chroni produkty nie tylko przed szkodliwym działaniem światła, ale i tlenu.

Czynniki zewnętrzne mogą mieć niekorzystny wpływ na wartości odżywcze produktu. Temperatura i światło mogą negatywnie wpływać zarówno na barwę, jak też zawartość witamin oraz smak żywności, a także skracać jej okres przydatności do spożycia. Na przykład w produkcie wystawionym na działania światła zmniejsza się m.in. zawartość witaminy C. Opakowania kartonowe chronią natomiast produkt przed działaniem czynników zewnętrznych.