fbpx

Przeciwdziałanie uproszczonemu systemowi znakowania żywności – ocena ekspercka

Projekt „Przeciwdziałanie uproszczonemu systemowi znakowania żywności – ocena ekspercka” jest działaniem mającym na celu przeprowadzenie działań edukacyjnych skierowanych do producentów rolnych, branży spożywczej oraz przedstawicieli administracji państwowej.

Aktywności realizowane w ramach kampanii związane są z trwającymi w Komisji Europejskiej pracami, mającymi na celu wprowadzenie wspólnego systemu oznaczania produktów wartością odżywczą na froncie opakowania (FOPNL). Jednym z rozważanych rozwiązań jest wdrożenie Systemu Nutri-Score, który jest obecny w kilku krajach UE. Został on opracowany przez prywatny francuski instytut naukowy i zgodnie z jego założeniami żywność otrzymuje oceny w postaci pięciu kolorów (od zielonego do czerwonego) oraz liter (od A do E). W opinii przedstawicieli branży system ten przyjął niekorzystne kryteria dla produktów rolnych, naturalnych, regionalnych, lokalnych, tradycyjnych i ekologicznych, czyli tych, które w ocenie dietetyków są produktami o wysokiej jakości odżywczej.

W ramach projektu zaplanowano działania informacyjne opierające się na merytorycznych dowodach, opracowanych przez grupę ekspertów mogących się pochwalić doświadczeniem w zakresie prawa żywnościowego, znakowania produktów, dietetyki oraz żywności i żywienia. Również istotną rolę w ramach prac odgrywać będą kluczowi przedstawiciele branży stojący na czele organizacji rolniczych, sadowniczych i producenckich.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.nutriscore-fakty.pl