Jemy Eko Warzywa i Owoce

130 kg – tyle warzyw i owoców, według badań GUS, statystycznie spożywa Polak przez rok. Czy to dużo, czy mało? Według Harvardzkiej piramidy zdrowego żywienia zaleca się spożywanie około 0,4 kg warzyw i owoców dziennie. W skali roku to około 150 kg. Jednak będąc na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, ich spożycie powinno być jeszcze większe. Wybierając warzywa i owoce, powinniśmy wybierać te najwyższej jakości, czyli ekologiczne. W swojej kampanii „Jemy Eko Warzywa i Owoce” do spożywania ekoproduktów zachęcała Polska Izba Żywności Ekologicznej.

Dlaczego warto jeść eko?

W ramach projektu „Jemy Eko Warzywa i Owoce” Polska Izba Żywności Ekologicznej wyjaśniała, dlaczego warto jeść eko. Na jakość produktów ekologicznych wpływa przede wszystkim brak środków ochrony roślin, takich jak pestycydy, herbicydy, fungicydy, których szkodliwość dla zdrowia i życia jest bezdyskusyjna i udowodniona w wielu badaniach. Dopuszczone substancje zostały pogrupowane, a ich ilość jako pozostałość w produkcie została ściśle określona rozporządzeniem. Ponadto, produkty ekologiczne mają wiele dodatkowych walorów, jak zawartość suchej masy, witamin i minerałów.

Jak odróżnić żywność eko od konwencjonalnej?

Lokalni rolnicy, żywność od znajomych mieszkających na wsi czy krótki naturalny skład nie dają gwarancji, że mamy styczność z żywnością ekologiczną. Gwarantuje to znak – ekolistek, czyli kształt liścia z białych gwiazdek na zielonym tle. Widząc taki symbol na produkcie, możemy być pewni, że kupujemy produkt w 100% ekologiczny.

Działania medialne

Projekt „Jemy Eko Warzywa i Owoce” to przede wszystkim działania medialne. Polska Izba Żywności Ekologicznej stale prowadziła kampanię na swoich profilach w mediach społecznościowych (Jemy Eko i PIŻE JEMY EKO). Ukazały się również 2 publikacje w prasie lifestylowej (publikacja w magazynie „Olivia”) i dla rodziców (publikacja w magazynie „Dzieci”). Materiał o projekcie pojawił się również w telewizji śniadaniowej: Pytanie na Śniadanie, TVP 2. Dodatkowo został stworzony film informacyjny o kampanii, w którym wzięli udział członkowie PIŻE oraz Ambasador Kampanii – Grzegorz Krychowiak. Wszystkie materiały powstałe w ramach projektu znajdują się tutaj: www.facebook.com/jemyekologicznie. Ekwiwalent reklamowy kampanii wyniósł około 200 000 zł, a informacja o kampanii dotarła do około miliona osób.

Jemy Eko Warzywa i Owoce było finansowane przez Fundusz Promocji Owoców i Warzyw.

 

Materiały dodatkowe (artykuły powstałe w ramach projektu):

Jak rozpoznać produkty ekologiczne? To proste – ekolistek!

Warzywa i owoce z upraw ekologicznych – ważne nie tylko dla wegetarian!

Zero chemii, bez pestycydów – jak to rozumieć?

Ekożywność – bez sztucznych dodatków, tylko certyfikowany skład

Żywność ekologiczna i konwencjonalna – czym się różnią?