Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, spożycie ziemniaków w Polsce na przestrzeni lat drastycznie spada. W 1960 r. rocznie każdy Polak jadł 223 kg ziemniaków. W 1989 było to już tylko 143 kg, a w sezonie 2019/20 całkowite bilansowe spożycie ziemniaków (świeżych i przetworzonych) zmniejszyło się do 88 kg na 1 mieszkańca. Z jedzenia ziemniaków rezygnują przede wszystkim ludzie młodzi.
Cele kampanii
Celem kampanii jest zaprezentowanie ziemniaków jako tradycyjnie polskiego produktu, który warto przywrócić do naszej diety ze względu na walory smakowe, kulinarne oraz odżywcze. W kampanii mówimy o walorach odżywczych, sposobach przygotowywania oraz historii ziemniaków – przedstawiając je jako ciekawy lokalny polski produkt, z którym przez lata Polska była kojarzona, a który niesłusznie jest dzisiaj eliminowany z codziennej diety.
Odwołujemy się do tradycji spożywania ziemniaków w Polsce i ich wartości zdrowotnych oraz smakowych, prezentując jednak niestandardowe podejście do ich przygotowania i udowadniając, że ziemniaki nie muszą stanowić jedynie tradycyjnego dodatku do obiadu.
W kampanii nawiązujemy do zabawnej polemiki: „ziemniaki czy kartofle?”, do której dołączył również prof. Jan Miodek, wyznając „leksykalne upodobanie do kartofli i swoistą niechęć do ziemniaka”. Bez względu na to, którą nazwę wybieramy, produkt ten – zgodnie z hasłem kampanii – warto smakować i jeść.
W kampanii, w różnych działaniach, wykorzystujemy motyw rywalizacji pomiędzy zwolennikami ziemniaków oraz kartofli, a w mediach społecznościowych komunikacja prowadzona jest w atrakcyjnej, zabawnej formie – poprzez postaci Ziemniaka i Kartofla.
Cztery edycje
Dotychczas zrealizowane zostały cztery edycje kampanii.
I edycja (2017), skierowana do szerokiej grupy odbiorców, miała charakter informacyjny – publikowane były w jej trakcie wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Polaków nt. spożycia ziemniaków oraz treści eksperckie dotyczące ich walorów odżywczych. Zainicjowano też warsztaty ziemniaczane dla konsumentów oraz pojedynki blogerów kulinarnych na profilu kampanii na Facebooku, w czasie których rywalizowali oni ze sobą na najlepsze przepisy na dania z wykorzystaniem kartofli w ramach dwóch zespołów: Team Ziemniak i Team Kartofel. Oba działania kontynuowane były w kolejnych edycjach.
II edycja kampanii (2019) była skierowana przede wszystkim do ludzi młodych, którzy – jak pokazuje badanie zrealizowane na potrzeby I edycji kampanii – najczęściej rezygnują z jedzenia ziemniaków. Drugą grupą odbiorców były osoby dbające o formę, które powinny wiedzieć, iż ziemniaki są bardzo pożywną przekąską i świetnie uzupełniają dietę podczas aktywności fizycznej.
III edycja (2020) miała odsłonę „międzynarodową”. Polski Ziemniak i Kartofel odbywały podróż nie tylko po Polsce, ale i świecie. Udaliśmy się w wyprawę, prezentując międzynarodowe oblicze naszych rodzimych produktów. Podpatrywaliśmy lokalne kuchnie, a także co i w jaki sposób przyrządza się z ziemniaków. Nawiązano współpracę z szefami kuchni – Andrzejem Polanem i Marcinem Budynkiem, którzy przygotowali przepisy na dania z ziemniakami w kuchni polskiej oraz wybranych kuchniach świata.
IV edycja kampanii (2021) była naturalną kontynuacją edycji „międzynarodowej”. W jej trakcie bohaterowie – Ziemniak i Kartofel – podróżowali po Polsce i odwiedzali różne zakątki naszego kraju, w poszukiwaniu lokalnych smaków na bazie tych produktów. Jej tematem przewodnim były regionalne potrawy, nazwy, dania, tradycje i zwyczaje – jednym słowem wszystko, co wiąże się z ziemniakiem bądź kartoflem. Prezentując różnorodność poszczególnych regionów Polski, pokazywaliśmy uniwersalność ziemniaków, a także ich obecność praktycznie w całym kraju. Zwracaliśmy również uwagę na kwestie, które są mało znane w Polsce – na odmiany i typy kulinarne ziemniaków. Andrzej Polan jako ekspert kulinarny kampanii opracował przepisy kulinarne na dania z ziemniaków w kuchniach regionalnych. Ponownie przeprowadzony został sondaż opinii wśród Polaków na temat zwyczajów związanych z jedzeniem kartofli, zrealizowano również krótkie filmy animowane nt. cyklu życia ziemniaka ukazujące cały proces uprawy bulw – od momentu wyboru pola aż po moment ich gotowania.
Kampania, organizowana przez Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.