fbpx

Antyoksydanty, zwane również antyutleniaczami lub przeciwutleniaczami, to związki chemiczne, które zdaniem specjalistów mają istotny wpływ na pozytywne funkcjonowanie organizmu i zachowanie zdrowia, m.in. dzięki spowolnieniu procesu starzenia się komórek. Głównym źródłem antyoksydantów w diecie człowieka są warzywa, owoce, a także produkty z nich powstające, takie jak soki i smoothies.

Niezwykle ważną funkcją przeciwutleniaczy jest hamowanie rozwoju tzw. wolnych rodników (niesparowanych atomów), które, przemieszczając się szybko po całym organizmie, uszkadzają zdrowe komórki i przyspieszają procesy starzenia się. Do antyoksydantów zaliczamy polifenole, karotenoidy, czy witaminy C, E, A. Warto więc wzbogacać dietę o produkty bogate w wymienione składniki odżywcze.

 

Owoce jagodowe bogate w przeciwutleniacze

Dobrym źródłem antyoksydantów są przykładowo owoce jagodowe oraz ich przetwory, przede wszystkim soki. Spożywanie czarnej porzeczki, aronii, malin, jagód czy borówek może znacząco wpłynąć na poprawę funkcjonowanie organizmu. Na Akademii Sokowej, która odbyła się 21 listopada 2019 r. na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej, dr inż. Dariusz Nowak z Katedry Żywienia i Dietetyki UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy, przedstawił liczne badania naukowe, potwierdzające m.in., że dieta bogata w te produkty może zapobiegać chorobom układu krążenia. Doniesienia naukowe pokazują, że przeciwutleniacze mogą pozytywnie wpływać na profil lipidowy krwi, oznaczający stężenie cholesterolu (LDL i HDL) oraz trójglicerydów. Ważne jest zatem, aby dostarczać ich jak najwięcej – przykładowo, 100 g czarnej porzeczki zawiera ok. 560 mg polifenoli, zaliczanych do antyoksydantów, które przyczyniają się do obniżenia stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie, obniżają ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory czy miażdżycę. Sięganie więc po te owoce oraz ich przetwory, takie jak soki czy nektary, może znacząco poprawić funkcjonowanie organizmu i ochronić go przed licznymi chorobami. Podobne działanie ma aronia – szczególnie istotnym wpływem na poprawę wyników odznaczył się sok z aronii, który jest bogaty w witaminę C oraz flawonoidy.

Soki jako źródło składników odżywczych

Znaczenie antyoksydantów w diecie jest niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, warto pamiętać jednak całościowo o zbilansowanej diecie. Dostarczanie różnorodnych pokarmów przyczynia się do zachowania równowagi, a co za tym idzie, lepszego zdrowia, również w wieku senioralnym. Jednak niezmiennie to warzywa i owoce powinny stanowić co najmniej połowę spożywanego jedzenia. Dr inż. Beata Przygoda, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia, również obecna na Akademii Sokowej, zaleca co najmniej 400 g tych produktów w 5 porcjach. Jedną z nich może stanowić szklanka soku (ok. 200 ml), więc dotyczy to nie tylko świeżych owoców i warzyw, ale także ich przetworów, również tych dostępnych w sklepach. Sok czy nektar z aronii, czarnych porzeczek ale i inne owocowo-warzywne produkty pomagają w zapewnieniu właściwej ilości antyoksydantów oraz innych składników odżywczych, istotnych dla samopoczucia oraz zdrowia. Akademia Sokowa, która odbyła się po raz szósty, jest jedną z inicjatyw środowisk producenckich i akademickich, która ma służyć wymianie doświadczeń i wiedzy, również na temat badań i powiązania diety z kondycją organizmu.