Długowieczność to marzenie każdego z nas. Szukając sposobów na przedłużenie młodości, coraz więcej osób zwraca uwagę na to, co mają na talerzu. Okazuje się, że kluczem do długiego życia może być spożywanie warzyw i owoców. Aby cieszyć się zdrowiem przez lata, należy dbać o dietę już od dziecka. Z okazji Światowego Dnia Owoców i Warzyw, przygotowaliśmy porady dotyczące diety, które pomogą zachować Ci witalność.
Nie jest tajemnicą, że o zdrowie trzeba dbać całe życie. Nawyki wypracowane w czasach dzieciństwa, opłacą się w późniejszych latach. Podstawą jest zbilansowana dieta, bogata w owoce i warzywa. Zawierają one witaminy oraz pierwiastki, które wspomagają pracę całego naszego organizmu. Nieocenione w walce ze starzeniem się komórek, ich uszkodzeniem i niewydolnością są przeciwutleniacze, które chronią je przed stresem oksydacyjnym oraz – w dłuższej perspektywie zapobiegają chorobom przewlekłym, m.in. nowotworom. Do antyoksydantów należy: witamina C, obecna m.in. w czerwonej papryce, brukselce, kapuście, czy owocach jagodowych. W tych ostatnich zawarte są również antocyjany, zwalczające wolne rodniki.
Coś dla zdrowia…
– Znaczenie warzyw i owoców dla naszej długowieczności wynika z ich bogactwa w składniki odżywcze, witaminy, składniki mineralne oraz przeciwutleniacze. Są one nie do przecenienia zarówno w profilaktyce chorób, jak i podczas dochodzenia do zdrowia. Te naturalne substancje pomagają niwelować szkodliwy wpływ wolnych rodników, które uszkadzają komórki i przyspieszają proces starzenia się organizmu. Dlatego jeżeli chcemy zachować zdrowie i energię na długie lata, warzywa i owoce powinny stanowić podstawę naszej diety. Warto sięgać również po soki, np. pomidorowy, marchwiowy, czy z buraków. Zawierają one prawdziwe bogactwo składników odżywczych, a ich płynna forma jest łatwa do spożycia, także dla osób mocno zaawansowanych wiekiem. Pamiętajmy też, że szklanka soku może stanowić jedną z pięciu zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców – mówi dr hab. lek. Dariusz Włodarek, prof. SGGW.
Choroby cywilizacyjne, będące wynikiem siedzącego trybu życia, spożywania wysoko przetworzonej żywności, a także zanieczyszczenia środowiska, są przyczyną 80% przedwczesnych zgonów.[1] Okazuje się, że wielu z nim można zapobiec dbając m.in. o odpowiednią dietę. By wspomóc organizm, możemy regularnie spożywać np. buraki. Zawierają one:
- związki azotowe, sprzyjające walce z nadciśnieniem,
- witaminy z grupy B, zapobiegające udarom mózgu, czy zawałom serca,
- żelazo, mogące wspomagać produkcję czerwonych krwinek i zwalczać anemię.[2]
Oprócz tego, według badań naukowych, buraki wpływają na obniżenie poziomu cukru we krwi. Kulinarno-zdrowotną ciekawostką jest również spożycie soku z kiszonego buraka, który oprócz wyżej wymienionych właściwości wspomaga również perystaltykę jelit i działa przeciwzapalnie.[3]
…i dla urody
Wszyscy wiemy, że oprócz zdrowia, ważny jest też wygląd. By jak najdłużej zachować młodość i piękno, warto zadbać o kondycję cery, włosów i paznokci „od środka”. Z pomocą, przychodzi nam tutaj m.in. marchew. Regularne picie soku z tego pomarańczowego warzywa, może przynieść nam wiele korzyści, gdyż kryje w sobie:
- beta-karoten, czyli pochodną witaminy A, poprawiającą koloryt oraz ogólny stan cery,
- witaminę E, zwiększającą elastyczność skóry i wzmacniającą paznokcie,
- witaminę K, która wspomaga prawidłowe krzepnięcie krwi, a co za tym idzie szybsze gojenie się ran.[4]
A w walce z mankamentami sylwetki, takimi jak cellulit, przydatna może okazać się aronia i jej sok. Badania wykazują, że ma ona bezpośredni wpływ na zmniejszenie widoczności „skórki pomarańczowej”, a także redukuje obrzęki.[5]
Moc i energia w kwiecie wieku
Warto pamiętać, że dieta oparta na warzywach i owocach oraz otrzymanych z nich produktów, takich jak np. soki to tylko część równania długowieczności. Regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu, również odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu kondycji naszego organizmu. Aby mieć siłę na uprawianie sportu, również w późniejszym wieku, musimy zadbać o odpowiednią gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Potas, czyli pierwiastek obecny m.in. w pomidorach, odpowiada za utrzymanie nawodnienia, a także działanie układu nerwowego i pracę mięśni. W pomidorach znajdziemy również magnez oraz wapń, wspomagające układ kostny oraz mięśniowy.[6]
Regularna aktywność fizyczna, nawodnienie i dieta bogata w warzywa i owoce, niezależnie od tego, w jakiej formie zdecydujesz się je spożywać, jest niezwykle ważna dla długowieczności. Pamiętaj, że WHO zaleca przyjmowanie min. 400 g dziennie – w 5 porcjach, przy czym jedną z nich może być szklanka pysznego, zdrowego soku. Nie czekaj, i zmień swoje nawyki już dziś. Na dobre, na zdrowie, już na zawsze![1] W. Kitajewska, W. Szeląg, Z. Kopański, Z. Maslyak, I. Sklyarov, Choroby cywilizacyjne i ich prewencja, Journal of Clinical Healthcare 1 (2014).
[2] www.apetytnapolskie.com/soki-warzywne-to-prawdziwa-bomba-witamin-co-kryje-w-sobie-sok-z-buraka/
[3] Tamże.
[4] www.apetytnapolskie.com/sok-marchwiowy/
[5] Milutinović M, Radovanović RV, Šavikin K, et al. Chokeberry juice supplementation in type 2 diabetic patients – impact on health status. Journal of Applied Biomedicine 2019;17(4):218-24. doi: 10.32725/jab.2019.020.
[6] www.apetytnapolskie.com/z-pomidorem-za-pan-brat/