fbpx

Co oznacza pojęcie locavore?

Termin „locavore” został po raz pierwszy wymyślony podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska w 2005 r. przez Jessicę Prentice, szefową kuchni i lokalną działaczkę na rzecz promocji zdrowej żywności. Pojęcie to opisuje tę grupę konsumentów, która spośród produktów spożywczych kupują i spożywają te produkty, które zostały wyhodowane lub wyprodukowane lokalnie.

Oznacza to, że „locavore” wybierają jedzenie, które, aby trafić na talerz, nie musiało przebyć długiego transportu i pochodzi zwykle z obszaru w promieniu około 160 km od miejsca zakupu.

Świadomość ekologiczna społeczeństw krajów rozwiniętych wzrasta coraz szybciej na przestrzeni ostatniej dekady. To już nie bezwzględny, łapczywy konsumpcjonizm ale rozważne zakupy, ruch zero waste, wybieranie produktów przyjaznych środowisku oraz lokalnych. Inicjatywa wybierania i zakupu lokalnych produktów żywnościowych została doskonale przyjęta, zrozumiana i wypromowana a jej popularność spowodowała, że „locavore” zostało wybrane jako Słowo Roku w New Oxford American Dictionary w 2007 roku. Jakie korzyści niesie zatem „locavore” i dlaczego tak entuzjastycznie przyjęli go konsumenci?

Żywność lokalna ma korzystny wpływ na zdrowie i lepszy smak

Potwierdzają to badania, takie jak to z 2011 roku, opublikowane w Journal of Rural Health, gdzie wykazano, że mieszkańcy zaopatrujący się w lokalną, łatwo dostępną żywność, mieli niższe wskaźniki otyłości, cukrzycy typu 2 i przedwczesnej umieralności.

Chociaż same pokarmy niekoniecznie muszą mieć wyższą wartość odżywczą, ale z uwagi na krótszy czas, który minął od zebrania do spożycia, są bardziej świeże, a przez to bardziej apetyczne. Dodatkowo produkty z odleglejszych punktów wymagają zapakowania, transportu, przechowywania, a następnie są przez określony czas eksponowane na sklepowych półkach. Trwa to zazwyczaj dłużej przez co te produkty mogą stracić część swoich właściwości. Dotyczy to także smaku produktów – dla przykładu truskawki sprzedawane na lokalnym rynku są aromatyczne, jędrne, pięknie wybarwione, czego trudno często szukać w hipermarkecie.

Żywność lokalna to większe urozmaicenie diety

Kupując sezonowe, lokalne produkty przez większość roku będą się one zmieniały zgodnie z kalendarzem zbiorów. To zaś spowoduje, że przez cały ten okres będą zmieniały się także produkty w diecie, co wpłynie na jej urozmaicenie. Produkty sezonowe są najlepszej jakości, dojrzałe a zarazem tanie. Sprzyja to eksperymentom kulinarnym, stosowaniu urozmaiconych technik obróbki, a także przygotowywaniu domowych przetworów.

Urozmaicona dieta przynosi liczne korzyści zdrowotne związane chociażby z większą podażą czynnych biologicznie fitozwiązków zawartych w owocach i warzywach. Różnorodność pożywienia jest także ważna dla małych dzieci, poznających dopiero nowe smaki, osób stosujących restrykcyjne diety skutkujące często stanami niedoborów składników pokarmowych, a także osób starszych i rekonwalescentów.

 

Żywność lokalna wspiera lokalną gospodarkę

Kupując żywność wyprodukowaną lokalnie, wspierana jest miejscowa społeczność, a przede wszystkim rolnicy, sadownicy i plantatorzy, którym takie świadome zakupy pomagają w utrzymaniu działalności i dalszym rozwoju.

Idea „Locavore” to korzyści zarówno dla konsumentów, producentów jak i dla środowiska naturalnego. Chcąc dbać o siebie i środowisko, wybieraj polską żywność lokalną.