fbpx

W sklepach i na targach możemy znaleźć różne warzywa i owoce, które stanowią podstawę zbilansowanej diety i wielu pysznych dań. Ich wybór jest ogromny, nie tylko ze względu na różne odmiany, ale także kraj pochodzenia. Takie produkty, jak marchewki, jabłka czy kapusta są uprawiane nie tylko na naszej rodzimej ziemi, ale i w innych krajach, a następnie są sprowadzane do Polski. Czy dla Polaków pochodzenie produktów rolno-spożywczych ma znaczenie? Przeprowadzone badanie konsumenckie pokazuje, że tak!

W dobie globalizacji, dotykającej także przemysł spożywczy, mamy ogromny wybór zarówno krajowych, jak i zagranicznych warzyw, owoców, a także przetworów z nich powstających, takich jak soki, smoothies czy mrożonki. Często na opakowaniach produktów spożywczych możemy dostrzec informację o kraju pochodzenia, zaś w przypadku świeżych produktów, takich jak warzywa, owoce oraz ziemniaki, jest to obligatoryjne. Jak się okazuje, kraj pochodzenia ma znaczenie dla konsumentów, szczególnie w kontekście krajowych wyrobów. Aż 81% konsumentek zwraca uwagę, czy dany produkt pochodzi z Polski. Dla 89% badanych informacja o polskim pochodzeniu warzyw, owoców lub przetworów wpływa na decyzje zakupowe. Można więc stwierdzić, że patriotyzm konsumencki w naszym kraju jest silnym impulsem do wybierania produktów z szerokiego asortymentu sklepów.

Powody wybierania polskich produktów

Aż 78% konsumentek decyduje się na krajowe produkty, aby wspierać polską gospodarkę. Nie bez znaczenia jest także świeżość warzyw i owoców – 69% badanych wskazało krótki łańcuch dostaw jako powód, dla którego polskie artykuły rolno-spożywcze są chętniej wybierane, zaś 67% konsumentek darzy krajowych producentów zaufaniem. Ważna jest także jakość, tradycja, a także naturalny skład, który zdaniem badanych mają polskie produkty. Wyniki jednoznacznie pokazują, że krajowe warzywa, owoce i ich przetwory zaskarbiły sobie sympatię klientów – nie bez powodu. Świeżość i wysoka jakość, a także duża wartość odżywcza tych artykułów jest na najwyższym, światowym poziomie.

Ulubione warzywa i owoce Polaków

Ankietowani wskazali także warzywa i owoce, po które sięgają najchętniej. Liderem zestawienia są pomidory, które wybrało aż 94% badanych. Kolejne są ogórki oraz jabłka z wynikiem 92%, zaś tuż za nimi uplasowała się marchew (90%). Trochę dalej w stawce, ale nadal wysoko, znalazły się truskawki, które 82% konsumentek wskazało jako jedne z najchętniej kupowanych owoców. Dalej jest sałata (77%) oraz cebula (72%), której szerokie zastosowanie w kuchni z pewnością wpłynęło na jej wybór.

Najchętniej wybierane produkty z owoców i warzyw

Osoby biorące udział w badaniu wskazały także przetwory owocowo-warzywne, które najczęściej wybierają. Niekwestionowanym liderem okazały się soki, które wskazało 86% ankietowanych. Mrożone warzywa i owoce uzyskały drugi wynik – 54%, zaraz za nimi pojawiły się musy (52%). Konsumentki wskazywały także smoothies oraz gotowe sałatki owocowo-warzywne. Warto zaznaczyć, że aż 95% ankietowanych jest przekonana, że wysokiej jakości przetwory z owoców i warzyw mogą uzupełniać codzienną dietę w wartości odżywcze. Poszukiwanie więc produktów o wysokiej gęstości odżywczej na sklepowych półkach jest jak najbardziej uzasadnione pod względem żywieniowym. Pomaga w tym znak Certyfikowany Produkt (CP), zamieszczany na opakowaniach pełnowartościowych i jakościowych artykułów spożywczych z owoców i warzyw. Przy znaku CP znajdują się oświadczenia żywieniowe i zdrowotne, które nie tylko informują konsumentów o tym, jakie składniki odżywcze znajdują się w produkcie, ale także w jaki sposób pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie naszego organizmu.

Wszystkie dane pochodzą z badania: Promocja Certyfikacji Innowacyjnych Przetworów z Owoców i Warzyw etap II, IQS Sp. z o. o., czerwiec 2019, Badanie CAWI, matki dzieci w wieku 3-18 lat, N=207