fbpx

Większość z nas ma prawdopodobnie w swoich noworocznych postanowieniach punkt o treści typu „poprawię swój styl życia” lub „będę się lepiej odżywiać”. Ty także? Bardzo dobrze! Dbanie o siebie i swoje samopoczucie to zawsze dobry pomysł. Zacznij od przeczytania poniższego tekstu. Gwarantujemy zastrzyk motywacji do spożywania 5 porcji warzyw i owoców dziennie (w tym jednej, którą możemy spożyć w formie szklanki soku), a w szczególności motywacji do spożywania polskich warzyw i owoców. Dlaczego akurat polskich? Bo mają moc. I to wielką.

Polskie warzywa i owoce to nasz narodowy skarb (ciekawostka – z początkiem stycznia Polska rozpoczęła swoją prezydencję w Unii Europejskiej, a oficjalnym owocem naszego przewodnictwa zostało jabłko). Co roku zbieramy miliony ton owoców i warzyw, również na potrzeby przetwórstwa, a wspomniane już jabłka stały się naszym znakiem rozpoznawczym – Polska jest ich największym producentem w Unii Europejskiej[1].

Rodzime warzywa i owoce niosą ze sobą ogrom kulinarnych możliwości – spożywane są na surowo, w formie sałatek, dań na ciepło lub zimno, a także soków. Pomidory, marchew, buraki, a także agrest, borówka, malina, jagoda czy śliwka – to tylko niektóre z przykładów naszych darów natury. Szukasz pełnego spisu polskich warzyw i owoców? Znajdziesz go tutaj!

Kraina sokiem płynąca

Duża część polskich owoców oraz warzyw trafia do przetwórstwa (ciekawostka numer dwa – Polska jest drugim największym na świecie eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego[2]). Na sklepowych półkach znajdziemy bogaty wybór rodzimych soków warzywnych, owocowych oraz owocowo-warzywnych. To miejsce w sklepie, przy którym warto się zatrzymać, bowiem szklanka soku może stanowić 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. A jak wiemy – odpowiednia podaż warzyw i owoców w diecie to podstawa dobrego samopoczucia.

Jabłko, marchew, burak i pomidor – zaproś ich na talerz i do szklanki

Zapewnianie sobie odpowiedniej podaży warzyw i owoców w diecie możemy zacząć od tych najpopularniejszych, polskich. Są łatwo dostępne, przystępne cenowo i bogate w wartości odżywcze:

  • Marchew cechuje się wysoką zawartością beta-karotenu, który w naszym organizmie jest przetwarzany w witaminę A. Wspiera ona nasz wzrok, a także wspomaga nasz organizm w profilaktyce nowotworów. Antyoksydanty zawarte w marchwi są niezbędne do ochrony skóry przed wolnymi rodnikami, co przyczynia się do poprawy zdrowia tej tkanki [3].
  • Pomidor, podobnie jak marchew, zawiera duże ilości beta-karotenu, ale także bogaty jest w np. witaminy C, K, E, B3, B6, B9 (kwas foliowy) i H (biotynę). Pomidor jest także bogatym źródłem likopenu, który korzystnie wpływa na serce, zmniejszając ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może przyczyniać się też do obniżenia poziomu cholesterolu[4].
  • Burak może pochwalić się zawartością antocyjanów i flawonoidów. Są to barwniki, które także wspierają organizm w profilaktyce nowotworów. Burak zawiera duże ilości potasu oraz wapń, fosfor i magnez – istotne dla naszego organizmu pierwiastki[5].
  • Jabłko zawiera witaminę C, jej nasycenie może być zależne od konkretnej odmiany jabłka. Witamina C wzmacnia odporność organizmu przed infekcjami oraz wpływa na syntezę kolagenu, który wspomaga promienny wygląd naszej skóry[6].

Pięć porcji dziennie? To prostsze, niż myślisz!

Nie bez powodu podkreśla się znaczenie spożywania 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Czy to dużo? Wcale nie! Chodzi o 400 g warzyw i owoców dziennie. Jedna porcja może oznaczać szklankę soku pomidorowego do śniadania, większe jabłko do lunchu, surówkę z marchwi do obiadu, czy plastry buraka do kolacji. Co to oznacza w kontekście wypełniania noworocznych postanowień? Że ich realizacja może być znacznie prostsza niż myślimy. Zatem do dzieła – życzymy realizacji wszystkich celów, szczególnie tych zdrowotnych w roku 2025!

[1] Polski Fundusz Rozwoju, Polskie jabłka. Sukces polskich producentów jabłek, lipiec 2024, //grupapfr.pl/artykul/raport-specjalny-jablka-lipiec-2024

[2] Ibidem.

[3] //stronazdrowia.pl/marchewka-kalorie-wlasciwosci-zdrowotne-i-wartosci-odzywcze-natka-marchewki-olej-z-nasion-marchewki-marchew-czarna-zolta-i-biala/ar/c14-14007005

[4] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/pora-na-pomidora/

[5] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/burak-i-jego-dobroczynne-dzialanie/

[6] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/jedz-jablka-i-gruszki-piec-razy-w-tygodniu/