fbpx

Jabłka i soki z nich pozyskiwane to nie tylko bogactwo smaku, ale i interesujących faktów. Czy wiesz, że ludzkość zna jabłka od tysięcy lat? Czy wiesz, gdzie znajdują się największe i najpiękniejsze sady jabłkowe? Czy wiesz, ile jabłek produkuje rocznie nasz kraj? Jeżeli nie – zapraszamy do lektury artykułu!

Polska – kraina sokiem jabłkowym płynąca

Pierwotnie jabłonie występowały na terenie Azji Środkowej, skąd przywędrowały do Grecji, a następnie do Rzymu, by wkrótce rozpowszechnić się w całej Europie. Uprawa jabłek w Polsce sięga korzeniami późnego średniowiecza. Rozwój sadownictwa i rozpowszechnienie wielu szlachetnych odmian jabłek w naszym kraju zawdzięczamy zakonom cystersów oraz benedyktynów. Niezwykle dynamicznym rozdziałem w historii polskiej uprawy jabłek jest poprzedni wiek, a dokładnie lata 1918-1960. Badania i innowacje profesora Szczepana Pieniążka umożliwiły drzewom jabłoni regularne owocowanie oraz wprowadziły nowe gatunki jabłek. Ważną postacią dla polskiego sadownictwa był również profesor Eberhard Makosz, popularyzator karłowych odmian jabłoni. Na świecie wyróżnia się obecnie ponad 10 tysięcy odmian uprawnych jabłoni, z czego około 250 uprawianych jest w Polsce[1].

Jabłko stanowi dziś polski znak rozpoznawczy – i to dosłownie – zostało ono uznane za oficjalny owoc trwającej polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Co istotne, możemy poszczycić się największą produkcją jabłek w Europie (i czwartą na świecie), wynoszącą aż około 4 milionów ton rocznie! Z rocznej produkcji jabłek w Polsce ponad połowa trafia do przetwórstwa (ok. 50-70%). Flagowymi produktami jabłkowymi w Polsce są zagęszczone i niezagęszczone soki jabłkowe[2].

Sady jabłkowe w Polsce – pomysł na wakacje

Sadownicze zagłębia jabłkowe w naszym kraju znajdują się m.in.:

  • w woj. mazowieckim, w okolicach Grójca,
  • w woj. świętokrzyskim, na terenach wokół Sandomierza,
  • w woj. małopolskim, w Kotlinie Łąckiej.

To tereny niezwykle malownicze, które są doskonałym kierunkiem turystycznym. Wycieczka śladami polskich jabłek (szczególnie w wersji rowerowej) może być zatem świetnym i pysznym pomysłem na aktywny wypoczynek w Polsce. Tym bardziej, że sok jabłkowy to doskonały napój przy wzmożonym wysiłku fizycznym! Istnieją nawet szlaki turystyczne skupione wokół jabłek (wystarczy wpisać hasło w wyszukiwarkę, by znaleźć gotowy pomysł na wycieczkę).

Jabłko – tylko owoc i aż owoc!

Jabłko oraz sok jabłkowy to nie tylko bogactwo składników odżywczych. To także skarbnica ciekawostek[3]:

  • Jabłko jest najpopularniejszym owocem w Polsce. 9 na 10 Polaków regularnie spożywa jabłka.
  • Najpopularniejsze wśród konsumentów w Polsce odmiany jabłek to Lobo, Szampion, Jonagold i Ligol, Gala oraz Antonówka.
  • Sok jabłkowy produkowany jest z jabłek zbieranych w szczycie sezonu, kiedy owoce osiągają pełnię dojrzałości, smaku i aromatu.
  • Już jedna szklanka mętnego soku jabłkowego dostarcza od 50 do 100 mg polifenoli, które pomagają neutralizować szkodliwe działanie wolnych rodników.
  • Szklanka soku jabłkowego o pojemności 200 ml dostarcza aż 220 mg potasu, co czyni sok naturalnym sposobem na uzupełnienie codziennego zapotrzebowania.
  • Szklanka soku jabłkowego może z powodzeniem stanowić jedną z pięciu dziennych porcji warzyw i owoców zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wybór? Naturalnie, że jabłkowy

Jabłko to nie tylko źródło składników odżywczych. To także źródło pracy i dochodu dla wielu osób w dużym sektorze, jakim jest sadownictwo i przetwórstwo owocowe. To również bogactwo ciekawostek i inspiracji. Następnym razem, sięgając po szklankę soku jabłkowego, pamiętaj, że kryje się w nim o wiele więcej niż tylko smak – to kawałek naszej owocowej historii!

[1] //www.gov.pl/web/rolnictwo/jablko-duma-polskiego-sadownictwa-i-oficjalny-owoc-prezydencji; //cep.uj.edu.pl/ciekawostki/-/journal_content/56_INSTANCE_n6xsHie4W8iP/139445489/151657095; //apetytnapolskie.com/europa-ma-apetyt-na-polskie-symbol-naszej-prezydencji-w-ue-naturalnie-ze-jablkowy/

[2] Ibidem.

[3] //apetytnapolskie.com/dlaczego-sok-jablkowy-to-prawdziwy-prezent-dla-naszego-organizmu/; //www.pap.pl/mediaroom/na-ktore-odmiany-jablek-polacy-maja-najwieksza-ochote5