fbpx

Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw 2021

Owoce i warzywa podstawą codziennej diety

Warzywa, owoce, a także ich przetwory, takie jak soki, powinny być w naszej diecie obecne każdego dnia. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia powinniśmy ich spożywać minimum 400 g dziennie ze względu na ich prozdrowotne właściwości. Jednak warto także pamiętać, że uprawa warzyw i owoców, a także produkcja przetworów z nich powstających, to ważny element gospodarki, zapewniający miejsca pracy milionom rolników i pracowników na całym świecie.

Aby pamiętać o tych dwóch aspektach: prozdrowotnym oraz gospodarczym i środowiskowym, Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła rok 2021 Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Inicjatywa ma zachęcać władze państw do prowadzenia edukacji na temat zbilansowanej diety, której podstawę stanowią warzywa, owoce i ich przetwory, takie jak soki. Ważnym aspektem jest także zrównoważona produkcja w rolnictwie, pozwalająca ograniczać straty i marnotrawstwo, a także wsparcie technologiczne dla rolników z krajów rozwijających się. Wszystkie te czynniki wpływają pozytywnie na jakość produktów, trafiających na stoły konsumentów.

5 porcji zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymieniła niskie spożycie warzyw i owoców jako jeden z dziesięciu najważniejszych czynników ryzyka zagrażających zdrowiu. Świat nauki zebrał liczne dowody na to, że dieta uboga w warzywa, owoce i ich przetwory może prowadzić do licznych chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, otyłość czy choroby nowotworowe. Choć nie można wyróżnić bezpośredniego związku pomiędzy konsumpcją konkretnej kategorii warzyw i owoców a wskazanymi chorobami, naukowcy wykazali, że codzienne spożycie tych produktów zmniejsza ryzyko pojawienia się wystąpienia określonych problemów zdrowotnych.

Codzienna, zalecana ilość warzyw i owoców, jaką powinniśmy spożywać, to minimum 400 g w 5 porcjach, aby równomiernie rozłożyć dostarczanie cennych dla zdrowia składników odżywczych. Co więcej, zgodnie z zaleceniami żywieniowymi takich organizacji jak WHO czy IŻŻ (obecnie NIZP-PZH), jedną z tych porcji może być szklanka soku (ok. 200 ml), ze względu na fakt, że zawiera porównywalną ilość mikroskładników do owoców i warzyw, z których sok powstaje.

Odżywianie i zrównoważony rozwój

Istotna rola warzyw i owoców łączy się ze zrównoważonym rozwojem rolnictwa i nieustannym podnoszeniem bezpieczeństwa żywności. Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to także wyśmienita okazja do wsparcia rolników i producentów żywności w staraniach dotyczących osiągania jak najwyższej jakości produktów, ale i zmniejszenia strat w uprawach.

Modernizacja technologii rolniczych, cyfryzacja tego obszaru, a także stosowanie nowoczesnych metod upraw mogą pozytywnie wpływać na utrzymanie bezpieczeństwa produktów i ich jakości, zwiększając jednocześnie trwałość świeżych warzyw i owoców o wysokiej wartości odżywczej. Co więcej, zwiększenie wolumenu produktów do sprzedaży wpłynie też pozytywnie na sektor rolniczy, zwiększając możliwości zarobkowe rolników i pracowników sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego, z korzyścią dla gospodarek krajowych.

Zmniejszenie strat w produkcji żywności oraz ograniczenie liczby odpadów poprawia bezpieczeństwo żywnościowe oraz odżywianie, a także zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Istotne jest także zmniejszona presja na zasoby wodne i gruntowe, wpływająca korzystnie na środowisko.

Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw to przede wszystkim holistyczne podejście do warzyw, owoców i ich przetworów, takich jak soki – zarówno pod względem ich produkcji, jak i spożycia, tak ważnego dla zdrowia.