Codziennie wspierają nasze zdrowie, choć rzadko o nich myślimy. Antyoksydanty – naturalnie obecne w wielu warzywach, owocach, a także sokach – pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dlaczego są ważne i gdzie ich szukać? Sprawdź, jak łatwo możesz włączyć je do swojej diety.
Co to są antyoksydanty? A co to wolne rodniki?
Zacznijmy od wolnych rodników. Są to cząsteczki powstające w naszym organizmie m.in. na skutek procesów metabolicznych, stresu, zanieczyszczeń powietrza, intensywnego wysiłku fizycznego etc. Niestety w nadmiarze mogą uszkadzać komórki i przyczyniać się do rozwoju wielu chorób – od przedwczesnego starzenia się skóry po schorzenia układu krążenia czy nowotwory.
Tu właśnie do gry wchodzą antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. To związki, które neutralizują wolne rodniki, wspierając naturalne mechanizmy obronne organizmu. Znajdziemy je przede wszystkim we wszystkich warzywach i owocach, szczególnie tych o intensywnym zabarwieniu – jak marchew, pomidory, porzeczki, buraki, aronia, wiśnie[1].
Co jeść, by dostarczyć sobie antyoksydantów z dietą?
Organizm potrafi sam wytwarzać część przeciwutleniaczy, ale zdecydowaną większość musimy dostarczać z dietą, najlepiej codziennie. Gdzie ich szukać? W polskich warzywach, owocach i sokach! Dobrą wiadomością jest to, że antyoksydanty są szeroko obecne w naszej codziennej diecie – o ile sięgamy po odpowiednie produkty. Wśród najważniejszych przeciwutleniaczy znajdziemy m.in.[2]:
- Witaminę C – dużo jej w natce pietruszki, papryce, czarnej porzeczce oraz soku z czarnej porzeczki;
- Karotenoidy, takie jak beta-karoten, obecny w marchwi oraz także soku marchwiowym), dyni, moreli, czy likopen który występuje w pomidorach oraz soku pomidorowym
- Polifenole – znajdziemy je m.in. w jabłkach i soku jabłkowym, burakach oraz soku buraczanym, czy borówkach;
- Flawonoidy – występują między innymi w owocach (aronii, jagodach, borówkach, winogronach, czereśniach) oraz warzywach (cebuli, pomidorach, papryce, brokułach).
Słowem, im więcej kolorów na talerzu, tym większe prawdopodobieństwo, że dostarczymy sobie szerokie spektrum antyoksydantów.
A co z sokami? Czy zawierają antyoksydanty?
Jak najbardziej – wszystkie soki, zwłaszcza te wytwarzane z warzyw i owoców o intensywnych barwach (burak, marchew, pomidor) ale także jabłko), zawiera cenne przeciwutleniacze. Dzięki temu szklanka soku jest nie tylko pysznym uzupełnieniem diety, ale też źródłem cennych związków wspierających zdrowie. Co więcej, jedna szklanka soku (ok. 200 ml) może stanowić 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie.
Antyoksydanty to naturalna tarcza ochronna naszego organizmu. Warto uwzględniać je w diecie każdego dnia, najlepiej w formie różnorodnych polskich warzyw, owoców i soków. Zadbaj o kolory na talerzu i w szklance – organizm Ci za to podziękuje.
[1] Lobo V. et al., Free radicals, antioxidants and functional foods: Impact on human health, Pharmacognosy Reviews, 2010, //pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3249911/ ; //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/moc-kolorow-i-rodzajow-warzyw-i-owocow/
[2] //apetytnapolskie.com/baza-warzyw-i-owocow/; //www.zwrotnikraka.pl/antyoksydanty-przeciwutleniacze-profilaktyka-raka/