fbpx

Tak jak mawiają – najedzone dziecko, to szczęśliwe dziecko. Ale czy liczy się jeszcze to, co pojawia się na talerzach? Wyniki badań[1] wskazują, że tak i potwierdzają, że warzywa i owoce powinny być nieodłącznym elementem codziennej diety zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Badania mówią same za siebie

W badaniu przeprowadzonym na uczniach brytyjskich szkół podstawowych i średnich sprawdzano zależność pomiędzy samopoczuciem dzieci a ich nawykami żywieniowymi. Użyto w nim dwóch psychologicznych skal – Warwick-Edinburgh  Mental Well-being Scale oraz Stirling Children’s  Well-being Scale, które miały na celu określić poziom samopoczucia dzieci. Badano również ich sposób żywienia (w tym częstość spożycia warzyw i owoców), a także częstość spożycia śniadań i ich zawartość. Soki również były brane pod uwagę jako jedna z porcji warzyw i owoców w ciągu dnia.

Przez żołądek do szczęścia

Wyniki badań potwierdziły, że dzieci spożywające min. 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia miały lepsze samopoczucie od tych, które ich nie spożywały.  Podobną zależność można zauważyć również przy spożyciu śniadań. Dzieci, które nie rozpoczynały dnia od posiłku miały gorsze samopoczucie od tych, które go spożywały.

Wykazano również, że spożycie warzyw i owoców w tej grupie zdecydowanie odbiega od zalecanych ilości. Tylko 25,2% uczniów szkół średnich i 28,5% uczniów szkół podstawowych, którzy wzięli udział w badaniu, zadeklarowało spożywanie zalecanych 5 porcji owoców i warzyw dziennie, a 9,8% i 9,1% w ogóle ich nie spożywało. To pokazuje, jak ważna jest edukacja zarówno dzieci jak i ich rodziców dotycząca zasad zdrowego odżywiania.

W diecie postaw na warzywa i owoce!

Uzyskane wyniki badań jeszcze mocniej  potwierdzają fakt, że warzywa i owoce powinny zajmować większość talerza każdego człowieka. Warto zwrócić uwagę, abyśmy nie tylko my spożywali ich odpowiednie ilości, ale nastolatkowie i dzieci również. Składniki odżywcze i witaminy, których źródłem są właśnie warzywa i owoce, są im potrzebne nie tylko do prawidłowego wzrostu i rozwoju, ale także do zachowania lepszego samopoczucia i zdobycia energii do nauki i zabawy. Soki również mogą stanowić jedną porcję warzyw i owoców, dlatego warto wprowadzać je do codziennej diety. Idealnie się sprawdzą jako dodatek do śniadania, czy przekąsek zabieranych do szkoły.

 

[1] Hayhoe R, Rechel B, Clark AB, et al. Cross-sectional associations of schoolchildren’s fruit and vegetable consumption, and meal choices, with their mental well-being: a cross-sectional study. BMJ Nutrition, Prevention & Health 2021;0. doi:10.1136/bmjnph-2020-000205