fbpx

Chcesz mieć opaloną skórę, ale plaża to nie Twoja bajka? Marzysz o opaleniźnie, lecz pogoda na urlopie nie rozpieszcza? Mamy na to sposób: naturalny, bezpieczny i skuteczny. Nazywa się beta-karoten i naprawdę działa, a najwięcej znajdziesz go w soku marchwiowym! Dowiedz się, jak beta-karoten wpływa na skórę i w jakich produktach najłatwiej go znaleźć.

Beta-karoten to substancja powszechnie występująca w naturze, a konkretnie w owocach i warzywach. Należy do grupy karotenoidów (wraz z alfa-karotenem, likopenem, luteiną i zeaksantyną) i pełni funkcję naturalnego barwnika: nadaje roślinom żółty i pomarańczowy kolor, wzbogacając je przy tym w korzystne właściwości, ponieważ jest również prowitaminą A. Źródła beta-karotenu łatwo zidentyfikować dzięki barwie: należą do nich m.in. marchewka, dynia, morele czy papryka. Każde z nich będzie cennym urozmaiceniem diety, a szczególnie marchewka oraz sok marchwiowy[i] – to właśnie one powinny zagościć na Twoim stole, jeśli marzysz o ładnym odcieniu skóry.

Słońce zamknięte w szklance

Marchew i sok marchwiowy to doskonały wybór na lato z racji na ich właściwości „koloryzujące”. Czy wiesz, że po kilku tygodniach picia soku marchwiowego Twoja skóra nabierze lekko brązowego odcienia, nawet jeśli nie była wystawiana na słońce? Wszystko dzięki wspomnianemu beta-karotenowi. Nasz organizm wykorzystuje go do produkcji witaminy A, która wspiera wzrok, błony śluzowe, metabolizm żelaza i układu odpornościowy[ii]. Z kolei nadwyżka beta-karotenu zostaje zmagazynowana w skórze i działa na nią jak naturalny samoopalacz: nadaje efekt muśnięcia słońcem bez narażenia na promieniowanie UV.

Wsparcie w kąpielach słonecznych

Jeśli chcesz cieszyć się opalenizną niezależnie od pogody, wystarczy szklanka soku marchwiowego dziennie. Taka ilość soku, ok. 200 ml, wystarczy do pokrycia dobowego zapotrzebowania na witaminę A[iii] oraz uzyskania efektu opalenizny. Oczywiście picie soku marchwiowego nie wyklucza plażowania. Wolisz tradycyjne opalanie? Nie rezygnuj ze słońca, ale sięgnij po sok bogaty w beta-karoten, żeby dać skórze dodatkowe wsparcie w postaci antyoksydantów. Karotenoidy mają potwierdzone działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że chronią komórki przed wolnymi rodnikami. Pamiętaj, że skóra wystawiona na słońce jest narażona na stres oksydacyjny, a w konsekwencji szybsze starzenie się i przybywanie drobnych zmarszczek[iv]. Właśnie dlatego beta-karoten w diecie jest tak istotny latem.

Na ratunek suchej skórze

Beta-karoten będzie Twoim sprzymierzeńcem także na koniec lata. Po wakacjach skóra może wymagać solidnego nawilżenia i dodatkowej ochrony – wtedy warto odżywić ją od wewnątrz dawką beta-karotenu, pamiętając, że wysuszenia i podrażnienia często biorą się z jego niedoborów[v]. Tu znowu polecamy sok marchwiowy jako sposób na uzupełnienie diety w beta-karoten, a także receptę na dłuższe utrzymanie opalenizny po lecie. Pomoże on również zadbać o jędrność skóry, ponieważ jest źródłem witaminy E, nazywanej witaminą piękna.

Sokowa rutyna dla skóry

Aby dłużej cieszyć się letnią opalenizną, włącz beta-karoten do swojej codziennej rutyny żywieniowej – najlepiej w postaci szklanki soku marchwiowego. Dlaczego akurat soku? Gotowy sok to najwygodniejszy sposób na uzupełnienie diety w niezbędne składniki odżywcze, bez przygotowań, obierania czy wyciskania. Ponadto 1 szklanka soku stanowi równowartość 1 z 5 zalecanych codziennych porcji warzyw i owoców. I wreszcie: beta-karoten z soku pasteryzowanego jest lepiej przyswajalny niż ten z surowych warzyw czy owoców, co wykazały badania stężenia karotenoidów we krwi u osób jedzących owoce i pijących soki[vi]. Do tego sok marchwiowy ma tylko 80 kcal w jednej szklance, a to kolejny mocny argument „na tak”.

[i] 4-Maiani, G., Periago Castón, M. J., Catasta, G., Toti, E., Cambrodón, I. G., Bysted, A. i wsp. (2009). Carotenoids: actual knowledge on food sources, intakes, stability and bioavailability and their protective role in humans. Molecular nutrition & food research53(S2), S194-S218.

[ii] Gryszczyńska, A., Gryszczyńska, B., & Opala, B. (2011). Karotenoidy. Naturalne źródła, biosynteza, wpływ na organizm ludzki. Post Fitoter, 2, 127-143.

[iii] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

[iv] Rittié, L., & Fisher, G. J. (2015). Natural and sun-induced aging of human skin. Cold spring harbor perspectives in medicine5(1), a015370.

[v] https://apetytnapolskie.com/apetyt-na-piekna-cere-jak-odzywic-skore-po-wakacjach-za-pomoca-diety/

[vi] McEligot AJ et al. (1999) Comparison of serum carotenoid responses between women consuming vegetable juice and women consuming raw or cooked vegetables. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev 8: 227-231.

 

Napisz komentarz