fbpx

Jest wiele rzeczy, za które kochamy lato, a jedna z nich to wakacyjna opalenizna. Muśnięci słońcem zawsze wyglądamy lepiej, ale nasza skóra bywa po urlopie przesuszona i mało elastyczna. Jak temu zapobiec i na dłużej zachować wakacyjny look? Odłóż na bok magiczne kremy i zadziałaj na skórę od środka: dietą bogatą w antyoksydanty!

Zbilansowana dieta to mniejsza podatność na choroby cywilizacyjne[1], lepsza odporność[2], nastrój[3], a także piękniejsza skóra[4]. To właśnie na skórze w pierwszej kolejności odbijają się niedobory składników odżywczych, dlatego chcąc zachować ładny wygląd, również o niego powinniśmy zadbać dietą. Jeśli chcesz, by Twoja skóra nawet po słonecznym lecie była gładka, jędrna i elastyczna, pamiętaj o dużej ilości antyoksydantów w codziennych posiłkach.

Antyoksydanty, zwane też przeciwutleniaczami, są grupą składników odżywczych szczególnie ważnych dla urody – mówi dr n. o zdr. Wanda Baltaza dietetyk kliniczna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Znajdziemy je w warzywach, owocach, a także sokach warzywnych i owocowych, między innymi pod postacią karotenoidów, polifenoli czy znanych dobrze witamin, np. witaminy C. Antyoksydanty mają ochronny wpływ na komórki naszego ciała. Ich kluczowa funkcja to neutralizacja szkodliwych wolnych rodników, których nadmiar wywołuje stres oksydacyjny, a w konsekwencji prowadzi do uszkodzeń komórkowych, rozwoju nowotworów, a także szybszego starzenia się. Właśnie dlatego dieta bogata w antyoksydanty jednocześnie wspiera zdrowie i pomaga odżywić skórę – dodaje.

Choć wszystkie warzywa, owoce i soki mają cenne składniki odżywcze, niektóre z nich są znane jako wyjątkowo bogate źródła antyoksydantów. Oto one:

  1. Sok marchwiowy, czyli naturalny balsam regeneracyjny dla skóry. Pod koniec lata przyda się nam podwójnie, bo jest w nim mnóstwo antyoksydacyjnych karotenoidów. Pomarańczowy barwnik – beta-karoten, marchewce nadaje kolor, a nam zapewnia ochronę przed starzeniem, nawilżenie i wygładzenie drobnych zmarszczek. Ale to nie wszystko, bo beta-karoten przedłuża wakacyjną opaleniznę! Jego nadmiar organizm magazynuje pod skórą, dzięki czemu zyskujemy brązowawy odcień, a wakacyjna opalenizna zostaje z nami dłużej.
  2. Marchewka – również ona pomaga odżywić skórę po wakacjach. Choć uważamy, że w formie soku jest najlepsza (1 szklanka soku marchwiowego realizuje dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten), również spożywana na surowo albo gotowana ma doskonałe właściwości odżywcze. Badania prowadzone w USA dowiodły, że dzieci, które jadły 23-92 g gotowanej marchewki dziennie lub piły każdego dnia od 30 do 120 ml soku marchwiowego, miały większe stężenie karotenoidów w skórze[5]. Weź z nich przykład, zwłaszcza gdy Twoja skóra potrzebuje odżywienia.
  3. Ciemne owoce, zwłaszcza porzeczka i aronia, są bogatym źródłem witaminy C, również znanej z właściwości antyoksydacyjnych. Nasz wygląd dużo jej zawdzięcza, bo oprócz ochrony przed wolnymi rodnikami witamina C bierze udział w syntezie kolagenu i odpowiada za elastyczność oraz jędrność skóry. Witaminę C znajdziemy w wielu owocach i warzywach, ale jeśli chcemy odżywić skórę od środka, to właśnie te ciemne sprawdzą się najlepiej. Wszystko dzięki antocyjanom – ciemnym barwnikom z potencjałem antyoksydacyjnym i polifenolom, które jako przeciwutleniacze zapobiegają starzeniu się komórek.

W polskich warzywach, owocach i sokach kryją się wielkie moce. Warto je odkryć dla skóry tego lata, a także jeść i pić na co dzień, dla zdrowia, przez okrągły rok. Zalecana ilość to min. 400 g warzyw i owoców dziennie, najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną z nich można zastąpić szklanką soku. Taka dieta jest nie tylko korzystna, ale też smaczna. Po prostu spróbuj, a nie pożałujesz 🙂

[1] Śliż D. i wsp. Modyfikacja zwyczajów żywieniowych w prewencji chorób cywilizacyjnych Post N Med 2016; XXIX(5): 344-349

[2] Iddir M, Brito A, Dingeo G, et al. Strengthening the Immune System and Reducing Inflammation and Oxidative Stress through Diet and Nutrition: Considerations during the COVID-19 Crisis. Nutrients. 2020;12(6):1562.

[3] Owen L, Corfe B. The role of diet and nutrition on mental health and wellbeing. Proc Nutr Soc. 2017;76(4):425-426.

[4] Cao C, Xiao Z, Wu Y, Ge C. Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients. 2020;12(3):870.

[5] Aguilar SS, Wengreen HJ, Dew J. Skin Carotenoid Response to a High-Carotenoid Juice in Children: A Randomized Clinical Trial. J Acad Nutr Diet 2015;115(11):1771-8. doi: 10.1016/j.jand.2015.06.011 [published Online First: 20150805]