fbpx

Nawet najfajniejsze wakacje mają to do siebie, że kiedyś się kończą. Wraz z początkiem września trzeba wejść w rytm odmierzany godzinami lekcyjnymi, nauczyć na nowo porannego wstawania i nastawić mózg na pełne obroty. Bywa to trudne, ale jest wykonalne! Przedstawiamy 5 prostych sposobów, które ułatwią Twojemu dziecku powrót do szkoły i sprawią, że będzie on przyjemniejszy.

  1. Oficjalne pożegnanie lata

Jeśli Twoje dziecko na myśl o końcu wakacji odczuwa niepokój i smutek, zorganizuj mu oficjalne pożegnanie lata. Zaproś parę bliskich osób, przygotuj ulubione przekąski małego ucznia, a także zdjęcia i filmy z Waszych letnich wyjazdów. Zachęć gości do wspólnego świętowania udanych wakacji, wspominania letnich przygód i zabawnych wydarzeń – w ten sposób zamkniecie wakacyjny rozdział w miłej atmosferze, a dziecięce smutki ulecą w siną dal.

  1. Sposób na poranne wstawanie

Poranne wstawanie po dwumiesięcznej przerwie zawsze jest stresujące, dlatego warto się do niego zawczasu przygotować. Przynajmniej na tydzień przed powrotem do szkoły zacznij nastawiać budzik wcześniej, np. o 10-15 minut każdego dnia. Postaraj się także wieczorem zagonić dziecko wcześniej do łóżka. Dzięki stopniowej zmianie na pewno będzie mu łatwiej budzić się o świcie od 1 września.

  1. Dieta dobra dla mózgu

Powrót do szkoły to duży wysiłek dla dziecięcego mózgu, dlatego jeśli chcesz, by maluch łatwiej przyswajał wiedzę, wesprzyj go w tym odpowiednią dietą[1]. Niech w uczniowskim menu znajdą się witaminy i mikroelementy ważne dla układu nerwowego, najlepiej w postaci warzyw i owoców, które dziecko powinno jeść 5 razy dziennie, do każdego posiłku.

Które składniki najlepiej odżywią mózg? Po pierwsze: antyoksydanty, które mają wpływ na pamięć. Ich bogate źródło stanowią marchewka oraz sok marchwiowy (tu znajdziesz sporo karotenoidów), a także owoce jagodowe, papryka, natka pietruszki (źródła witaminy C). Po drugie: witaminy z grupy B, które zapobiegają zmęczeniu i znużeniu. Najłatwiej czerpać je z orzechów, brokułów, buraków i warzyw strączkowych. Strączki to również magnez – ważny dla koncentracji. Oprócz niego zadbaj też o żelazo (np. ze szpinaku) i potas (z pomidorów oraz soku pomidorowego).

Pamiętajmy, że z pomocą warzyw i owoców w diecie nie tylko wspieramy pracę mózgu dzieci, ale także wpływamy na poprawę ich samopoczucia.

  1. Kolorowe drugie śniadanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko zje w szkole porządny posiłek, wrzuć mu do plecaka lunchbox wypełniony kolorowymi smakołykami. Im bardziej atrakcyjne drugie śniadanie, tym więcej radosnych skojarzeń ze szkołą, dlatego komponując go, pamiętaj o różnorodności. Włóż do niego porcję węglowodanów (pieczywo, tortillę lub kaszę), białka (jajko, kurczaka, ser lub warzywa strączkowe), trochę tłuszczów (pestki, orzechy) i łatwe do zjedzenia owoce i warzywa (jabłko, pieczoną marchewkę, ogórek w słupkach, pomidorki cherry, liście sałaty). Koniecznie dorzuć też kartonik lub butelkę soku – szklanka soku zastępuje 1 z 5 dziennych porcji owoców i warzyw w diecie!

  1. Motywujące nagrody

Zanim dziecko przywyknie we wrześniu do nowego rytmu, może przez pewien czas być zmęczone i zniechęcone. Dlatego nagradzaj je za wszystkie szkolne sukcesy i motywuj do dalszej nauki, także małymi weekendowymi bonusami. W każdy poniedziałek przed szkołą ustalcie, jaka nagroda czeka dziecko po kolejnym tygodniu szkoły. Najlepiej gdy będzie to wypad na basen, do parku rozrywki czy rodzinna wycieczka – coś, co przy okazji zapewni maluchowi porcję aktywności fizycznej.

Wszystkim uczniom wracającym do szkoły po wakacjach życzymy samych szóstek, fantastycznych przyjaźni, a także niepohamowanego apetytu na wiedzę!

[1] Melzer TM, Manosso LM, Yau SY, Gil-Mohapel J, Brocardo PS. In Pursuit of Healthy Aging: Effects of Nutrition on Brain Function. Int J Mol Sci. 2021 May 10;22(9):5026. doi: 10.3390/ijms22095026.