fbpx

Polski sierpień to prawdziwy raj dla miłośników świeżych warzyw i owoców. Właśnie teraz, gdy pola obfitują w sezonowe i świeże produkty łatwiej utrzymać zbilansowaną dietę, a każdy posiłek wzbogacić o solidną dawkę składników odżywczych. Po które sierpniowe owoce i warzywa powinniśmy sięgać najczęściej i dlaczego w ogóle warto odżywiać się sezonowo?

Warzywa i owoce nigdy nie smakują tak wspaniale, jak latem. To właśnie w szczycie sezonu mają okazję porządnie wygrzać się w słońcu, dojrzeć i wybarwić przed zerwaniem. Gdy nabierają koloru, pod ich skórką aż kipi od witamin i składników mineralnych – nic dziwnego, że to właśnie z sezonowych produktów robimy przetwory na zimę. Również w sezonie wytwarzane są soki. Warzywa i owoce tłoczone w sezonie tuż po zbiorach zawierają w soku maksimum smaku i wartości odżywczych, z których  możemy czerpać siłę i witalność na zbliżający się sezon zimowy. Zanim jednak zima nadejdzie, korzystajmy z sezonowego bogactwa i wybierajmy produkty najbardziej korzystne dla zdrowia. Które? Oto nasze top 10 sierpniowych smaków:

  1. Jabłka i sok jabłkowy – jabłek nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu, bo przecież to najpopularniejsze polskie owoce. Smaczne, różnorodne, pełne ochronnych polifenoli i błonnika, który wspiera pracę jelit, doskonale sprawdzają się także w formie soku. Czy wiecie, że polski sok jabłkowy pije cała Europa? Nie bądźmy gorsi i doceńmy to, co nasze!
  2. Pomidory i sok pomidorowy – właśnie pod koniec lata pomidory smakują najlepiej: w zupie, w sałatce lub jako samodzielna przekąska. Te owoce powinniśmy jadać szczególnie często, ze względu na zawartość potasu i likopenu, który wspiera profilaktykę chorób układu krążenia[1]. My polecamy sok pomidorowy, w którym likopen jest lepiej przyswajalny w surowym pomidorze, a w upały doskonale uzupełnia elektrolity.
  3. Fasolka szparagowa – delikatna, lekko chrupka, świetna na letni obiad. Oprócz doznań smakowych fasolka szparagowa wyposaży nas w witaminę C i antyoksydanty, chroniące skórę przed starzeniem.
  4. Malina – pyszna nie tylko świeża, ale także jako dodatek do ciast, deserów i przetworów! Jest bardzo dobrym źródłem witaminy C oraz folianów, które m.in przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
  5. Papryka – milion zastosowań w kuchni, soczystość, orzeźwienie, a także… dużo więcej witaminy C niż w cytrynie! Paprykę powinniśmy docenić też za witaminę B6 dla układu nerwowego i prowitaminę A, ważną dla wzroku. Jedzmy ją przez resztę lata i całą jesień!
  6. Biała kapusta – w sierpniu nadal możemy cieszyć się orzeźwiającym smakiem surówki z młodej kapusty. Warto ją polubić, bo kapusta jest niskokaloryczna, lecz bogata odżywczo – ma mnóstwo witaminy C, K i folianów ważnych dla układu nerwowego.
  7. Wiśnie – kolejna polska eksportowa specjalność i smak kojarzony z pełnią lata. Wiśnie to źródło antyoksydantów, które neutralizują szkodliwe wolne rodniki i działają przeciwcukrzycowo[2]. Sezon na wiśnie dobiega już końca, ale nie martwcie się – producenci mrożonek zadbali o to, by nie zabrakło ich przez cały rok.
  8. Śliwki – królowe deserów i konfitur, które warto polubić nie tylko za słodycz, ale też za niską kaloryczność. Śliwki wspierają mikroflorę jelitową[3], a dzięki antocyjanom (ciemnym naturalnym barwnikom o funkcji przeciwutleniającej) pomagają nam chronić się przed wieloma chorobami.
  9. Aronia – skoro już mowa o antocyjanach, to najwięcej znajdziemy ich w owocach aronii – jednym z polskich Choć cierpka, aronia jest pełna prozdrowotnych mocy: zawiera witaminy C, A i K, błonnik, a także mnóstwo antynowotworowych flawonoidów i przeciwutleniaczy. Najlepiej smakuje w formie soku lub nektaru.
  10. Morele i brzoskwinie – na te polskie warto czekać przez cały rok, bo są bardziej słodkie i aromatyczne niż importowane. Brzoskwinie i morele są pyszne , a do tego są źródłem przeciwutleniaczy, w tym prowitaminy A, ważnej dla skóry i wzroku.

Nasza sezonowa „złota dziesiątka” nie wyczerpuje oczywiście listy wszystkich warzyw i owoców dostępnych w sierpniu. Każdy z nas ma inne preferencje smakowe, ale niezależnie od tego, które produkty wybieramy, pamiętajmy, by jeść sezonowo. Takie podejście do diety jest najlepsze dla zdrowia, a przy tym najsmaczniejsze.

[1] Colmán-Martínez M, Martínez-Huélamo M, Valderas-Martínez P, et al. trans-Lycopene from tomato juice attenuates inflammatory biomarkers in human plasma samples: An intervention trial. Mol Nutr Food Res 2017;61(11) doi: 10.1002/mnfr.201600993

[2] Kelley DS, Adkins Y, Laugero KD. A Review of the Health Benefits of Cherries. Nutrients. 2018;10(3):368.

[3] Katsirma Z, Dimidi E, Rodriguez-Mateos A, Whelan K. Fruits and their impact on the gut microbiota, gut motility and constipation. Food Funct. 2021;12(19):8850-8866.