fbpx

80 wolontariuszy, ponad 700 bezpłatnie przebadanych osób i kilkuset odwiedzających wyedukowanych na temat roli zbilansowanej diety w profilaktyce chorób cywilizacyjnych – to wynik tegorocznej jesiennej edycji programu „Zdrowie pod kontrolą”, którego partnerem był serwis Apetyt na Polskie.

Zbilansowana dieta, bogata w warzywa, owoce i soki, to jeden z istotnych warunków utrzymania dobrego zdrowia. Liczne badania potwierdzają, że regularne spożywanie tych produktów wiąże się z niższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego oraz nadciśnienia. Wszystko dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych w warzywach, owocach i ich przetworach, które wspierają funkcjonowanie organizmu. Między innymi o tym dowiedzieli się uczestnicy akcji „Zdrowie pod kontrolą”, która 13 listopada odbyła się również stacjonarnie. W tym roku miała ona miejsce w warszawskiej Galerii Handlowej Rondo Wiatraczna, a także w 16 innych punktach na terenie całego kraju.

Akcja “Zdrowie pod kontrolą”

„Zdrowie pod kontrolą” to akcja profilaktyczna zainicjowana przez studentów medycyny. Stoi za nią Międzynarodowe  Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland – jest to organizacja non-profit, zrzeszająca zarówno przyszłych medyków, jak i młodych lekarzy. Dwa razy w roku organizują oni wydarzenia poświęcone profilaktyce chorób cywilizacyjnych, których celem jest podniesienie naszej świadomości w zakresie badań profilaktycznych oraz dbania o zdrowie na co dzień. Właśnie te zagadnienia były motywem przewodnim ostatniej, jesiennej edycji „Zdrowia pod kontrolą”.

Mieszkańcy Warszawy, którzy 13 listopada odwiedzili Galerię Handlową Rondo Wiatraczna, już od rana mogli skorzystać z bezpłatnych pomiarów ciśnienia, badań stężenia glukozy we krwi czy badań zawartości wody i tkanki tłuszczowej w organizmie. W sumie wszystkich badan przeprowadzono ponad 700, równie chętnie brali w nich udział ludzie młodzi, jak i seniorzy. 80 wolontariuszy IFMSA Poland zachęcało także do wykonywania samobadania piersi oraz jąder w ramach profilaktyki nowotworów, a w ramach porad z zakresu zdrowego odżywiania obalano m.in. mity nt. soków dostępnych w sklepach. Podczas gdy dorośli korzystali z oferty medycznej, dzieci mogły wcielić się w role lekarzy i zadbać o zdrowie swoich maskotek w „Szpitalu Pluszowego Misia”.

Apetyt na polskie partnerem akcji

Jako że Apetyt na Polskie chętnie angażuje się we wszelkie inicjatywy na rzecz profilaktyki chorób cywilizacyjnych, chętnie dołączyliśmy do akcji „Zdrowie pod kontrolą” jako jej partner. Na stoisku dietetycznym można było zapoznać się z naszymi materiałami merytorycznymi, dotyczącymi soków i ich prozdrowotnego wpływu. Obalane były także mity dotyczące tych produktów, np. na temat zawartości cukru w sokach owocowych (występuje w nich tylko ten cukier, który naturalnie występuje w owocach, z których powstały). Odwiedzający Galerię Rondo Wiatraczna mogli także skosztować pysznych soków owocowo-warzywnych, wybierając swój ulubiony smak. Znaleźliśmy się tam w doborowym towarzystwie, bo oprócz nas w akcji wzięły udział organizacje promujące krwiodawstwo, dawstwo szpiku, a także koła naukowe studentów medycyny.

Listopadowa odsłona „Zdrowia pod kontrolą” zwieńczyła trwający od 8 do 12 listopada „Tydzień Zdrowia Pod Kontrolą”, którego program wypełniły różnego typu wydarzenia edukacyjne online, webinary i konkursy. Choć był to tylko tydzień, wraz z organizatorami całej akcji zachęcamy, by o zdrowiu pamiętać przez cały rok i każdego dnia wspierać je zbilansowaną dietą, najlepiej bogatą w warzywa, owoce i soki.