Latem zmienia się nie tylko pogoda i nasza garderoba – zmieniają się też potrzeby organizmu! Wysokie temperatury, większa aktywność fizyczna podczas wakacji i częstsze przebywanie na słońcu sprawiają, że niektóre składniki diety zyskują na znaczeniu. Sprawdź, czego nie powinno zabraknąć w Twoim letnim menu – i jaką rolę mogą w nim odegrać soki z polskich warzyw i owoców.
Po pierwsze – elektrolity
Wysoka temperatura, intensywniejsze pocenie się i częstszy ruch sprawiają, że organizm w czasie lata pracuje na wyższych obrotach. Wraz z potem tracimy nie tylko wodę, ale też cenne elektrolity, czyli składniki mineralne rozpuszczone w płynach komórkowych. Są to m.in.: sód, potas, wapń, magnez[1].
Czemu są one tak istotne dla organizmu? Otóż elektrolity odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia, wspierają równowagę kwasowo-zasadową, a także umożliwiają przekazywanie impulsów nerwowych i prawidłową pracę mięśni – w tym serca. Ich niedobór często wiąże się z odwodnieniem, którego objawami mogą być: zmęczenie, senność, rozdrażnienie, a nawet zawroty głowy, bóle mięśni czy problemy trawienne [2].
Fantastycznym źródłem elektrolitów są warzywa, owoce oraz otrzymane z nich soki. Latem, dzięki sezonowej obfitości, mamy wyjątkową okazję, by włączać je do posiłków jeszcze częściej. To nie tylko sposób na dostarczenie organizmowi cennych składników mineralnych, ale również na nawodnienie – wiele warzyw i owoców, takich jak ogórki czy pomidory, zawiera nawet do 95% wody [3].
Dlaczego soki?
Soki są naszym sprzymierzeńcem w letnim nawodnieniu. Nie tylko z powodu ich płynnej postaci ale również zawartości traconych wraz z potem naturalnych składników mineralnych. Przykładowo, sok jabłkowy zawiera wspomniany już potas. Z kolei sok pomidorowy to nie tylko dobre źródło potasu, ale i sodu – także istotnego elementu przy uzupełnianiu elektrolitów latem [4].
Po drugie – składniki wspierające kondycję skóry
Latem nasza skóra narażona jest na wzmożone działanie promieni UV czy zmiany temperatury, dlatego szczególnie potrzebuje ochrony i regeneracji „od środka”. W codziennym menu nie powinno zabraknąć beta-karotenu. To „super-składnik” latem. Dlaczego?
Beta-karoten (prowitamina A) znany jest ze swojego działania antyoksydacyjnego i przeciwzapalnego [5], a do tego może wspierać naturalną ochronę skóry – zwłaszcza latem. Może pomóc chronić ją przed negatywnym wpływem promieniowania UV [6]. Ze względu na swoje właściwości regenerujące, beta-karoten znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Jego obecność jest szczególnie ceniona w produktach pielęgnacyjnych.
To zadanie dla soku marchwiowego!
Sok marchwiowy bogaty jest w beta-karoten, a przy tym nisko kaloryczny, podobnie jak wszystkie inne soki. Szklanka soku marchwiowego (200 ml) ma jedynie ok. 80 kcal i dostarcza ok. 100% dziennej Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS) witaminy A (w postaci prowitaminy) [7].
Przyda się także witamina C
Jeśli chodzi o zdrowie skóry, to warto pamiętać także o witaminie C. Wspiera ona syntezę kolagenu, ważnego elementu kondycji skóry. Witaminę C dostarczymy sobie również, sięgając po sok marchwiowy czy buraczany.
Składnik klucz – odpoczynek
Nie da się ukryć, że ogromny wpływ na poprawę naszej kondycji ma po prostu „chwila oddechu”. Najczęściej urlopujemy latem i warto nie zaniedbywać tego aspektu. Odpoczynek to ogromny sprzymierzeniec dobrego samopoczucia. A kiedy wspieramy to odpowiednią dietą, dostarczamy sobie najlepszego paliwa, jakiego możemy.
[1] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/
[2] Ibidem.
[3] Ibidem.
[4] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/elektrolity-na-lato/ ; //apetytnapolskie.com/sok-jablkowy-plynne-polskie-zloto/ ; //apetytnapolskie.com/sok-pomidorowy-pyszna-porcja-zdrowia/
[5] //pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6264659/
[6] //www.researchgate.net/profile/Jacek-Arct/publication/347513828_b-carotene_in_skin_care/links/5fdfb58845851553a0db36f0/b-carotene-in-skin-care.pdf
[7] //apetytnapolskie.com/sok-marchwiowy/
[8] //pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18505499/
[9] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-cytrusy-to-glowne-zrodlo-witaminy-c/
[10] //ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/czy-cytrusy-to-glowne-zrodlo-witaminy-c/