fbpx

11 maja obchodzimy Dzień Bez Śmiecenia. W tym roku jest to już 15 edycja edukacyjnej kampanii, którą od 2007 roku prowadzi Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. Tym razem zorganizowana została ona pod hasłem „Odpady to nie śmieci – to surowce! #WidzęWięcej”, a jej celem jest przypomnienie reguł segregacji odpadów.

Śmieci są dużym problemem, z którym zaczynamy sobie radzić

W 2007 roku, gdy Rekopol ruszał z pierwszymi działaniami dotyczącymi zwiększania świadomości problemu generowania odpadów przez człowieka, w Polsce zebrano ponad 10 000 tys. ton odpadów komunalnych, z których jedynie 513 tysięcy ton stanowiły odpady zebrane selektywnie. Stan na rok 2019 był zgoła odmienny – wzrosła co prawda ilość zebranych odpadów (do 12 753 tys. ton), ale udział tych, zebranych selektywnie był też znacznie większy (3 977 tys. ton)1.  Wpływ na tę sytuację miały z pewnością wprowadzone regulacje dotyczące zbiórki odpadów, ale też i działania informacyjne dotyczące prawidłowej segregacji.

My zachęcamy Was do podjęcia kroków mających na celu przyczynienie się do zmniejszenia produkcji odpadów. Podpowiadamy, co możecie zrobić, aby włączyć się w obchody Dnia Bez Śmiecenia.

Dzień Bez Śmiecenia okazją do zwiększenia wiedzy o recyklingu odpadów

Każdy z nas może włączyć się w przetwarzanie odpadów, właściwie je segregując. Upewniając się, że wrzucacie śmieci do właściwego kontenera, zwiększacie szansę na to, że rzeczy, których już nie potrzebujecie, zyskają drugie życie.

Odpady plastikowe, które trafiają do żółtego pojemnika, zyskują szansę na powtórne przetworzenie i wykorzystanie nie tylko do przygotowania nowych opakowań, ale też np. ubrań czy mebli.

Odpady pochodzenia organicznego, takie jak np. resztki warzyw i owoców, możecie z powodzeniem wykorzystać jako kompost na działkowych grządkach czy nawóz do hodowania roślin. Warto też dbać o to, by produkty świeże kupować jedynie w ilości, którą będziemy w stanie wykorzystać przed zepsuciem.

Z kolei papier wrzucony do  niebieskiego pojemnika ma szansę być wykorzystany jako surowiec do produkcji papieru toaletowego. Przed wyrzuceniem go możecie też zadbać o to, by wykorzystać obie jego strony, np. do notatek.

To tylko wybrane sposoby świadomego podejścia do ponownego wykorzystania odpadów i prawidłowego nimi zarządzania. Zachęcamy Was do zapoznania się z treściami dostępnymi na stronie akcji i dzielenia się wiedzą z bliskimi, a więcej szczegółów znajdziecie też u nas, w materiale opisującym 5 kolorów segregacji.

 

[1] Rocznik Statystyczny  Rzeczypospolitej_polskiej_2009 i 2020