fbpx

Segregacja śmieci to jeden z najprostszych sposobów zapobiegania skutkom zmian klimatycznych. Dzieląc je na 5 frakcji wykazujemy troskę o planetę, ale też dajemy wielu z nich drugie życie. Choć segregacja śmieci powoli wchodzi nam w krew, wciąż rodzi szereg pytań. Przygotowaliśmy więc mały poradnik, w którym przypominamy, jak właściwie dokonywać segregacji i wyjaśniamy kilka codziennych wątpliwości.

Żółty pojemnik – metale i tworzywa sztuczne

Pozostałości tworzyw sztucznych to znakomity materiał do recyklingu – powstają z nich m.in. meble ogrodowe, doniczki i worki na śmieci. Segregując śmieci pamiętajmy, że metalowe puszki, plastikowe kubeczki po jogurtach, opakowania po detergentach czy folie i torebki powinny trafić do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

Co jeszcze do niego wrzucać? Np. opakowania kartonowe po soku. Są to tzw. opakowania wielomateriałowe, złożone z papieru, polietylenu oraz aluminium. Te 3 warstwy skutecznie chronią zawartość opakowania i sprawiają, że sok w takim opakowaniu dłużej zachowuje swoją wartość odżywczą.

Pamiętajmy, że opakowania kartonowe mogą być wykorzystane we wtórnym obiegu, ale pod warunkiem, że zostały właściwie posortowane.

Czego nie wrzucać do żółtego pojemnika? Zużytego sprzętu elektronicznego, opakowań po farbach i środkach niebezpiecznych, zabawek, nawet tych z plastikowymi elementami.

Nasza eko-rada: segregując plastikowe butelki, odłóżcie na bok nakrętki. Wiele instytucji zbiera je na cele charytatywne: nakrętki przerabiane są na granulat, a w zamian dana fundacja lub osoba otrzymuje dofinansowanie, np. na zakup wózka inwalidzkiego.

 

Niebieski pojemnik – papier

Śmieci papierowe od lat poddawane są recyklingowi i przetwarzane na nowy papier: biurowy, tekturę, gazety, a nawet papier toaletowy. Do recyklingu nadaje się wyłącznie surowiec czysty – zwróćmy więc uwagę, czy papier, który wyrzucamy, nie jest mokry lub zatłuszczony. Generalnie do niebieskiego pojemnika powinniśmy wrzucać wszelkie kartony, gazety, czasopisma, papiery biurowe lub szkolne.

Czego nie wrzucać do niebieskiego pojemnika? Chusteczek higienicznych, wacików, ręczników papierowych.

Nasza eko-rada: segreguj papier, ale staraj się też wyrzucać go jak najmniej. Papier możesz wykorzystać więcej niż raz: np. drukując dwustronnie czy robiąc notatki na niezadrukowanej stronie.

 

Zielony pojemnik – szkło opakowaniowe

Szkło, które wrzucamy do zielonego pojemnika, można przetwarzać w nieskończoność. Z tzw. stłuczki szklanej, czyli szklanych opakowań, powstaną nowe. Dlatego pamiętajmy, by nasze butelki po sokach, słoiki po dżemie czy szklane słoiczki po kosmetykach zawsze wrzucać do zielonego kontenera.

Czego nie wrzucać do zielonego pojemnika? Elementów zastawy stołowej: całych lub potłuczonych talerzy, szklanek, porcelany; żarówek, szyb z okien i luster – nie są one szkłem opakowaniowym.

Nasza eko-rada: spróbuj wykorzystać ponownie opakowania szklane. Słoiki świetnie nadadzą się do przechowywania żywności, np. orzechów, suszonych owoców, fasoli i innych warzyw strączkowych.

 

Brązowy pojemnik – śmieci bio

Bioodpady, czyli pozostałości kuchenne i zielone, mają ogromny potencjał. Wytwarza się z nich kompost do użyźniania upraw, a także biogaz, z którego powstaje energia cieplna i elektryczna. Do pojemnika brązowego powinna trafić większość tego, co zostało nam po gotowaniu: skórki z owoców i warzyw, nieświeże warzywa i owoce, skorupki z jajek, a także te, które pozostały po ogrodowych porządkach trawa czy gałęzie.

Czego nie wrzucać do brązowego pojemnika? Popiołu, mięsa i kości.

Nasza eko-rada: zanim wyrzucisz coś do pojemnika bio, pomyśl, czy nie da się tego jeszcze wykorzystać w kuchni. Na bazie skórek i ogryzków jabłek można zrobić ocet, z natki marchewki przygotować smaczne pesto, a skorupki jajek dosypać do doniczek z kwiatami (mają dużo minerałów).

 

Czarny pojemnik – odpady zmieszane

Ostatni rodzaj śmieci to kategoria zmieszane. Do czarnego pojemnika powinny trafić – z małymi wyjątkami – wszystkie śmieci, których nie możemy zakwalifikować do innych kategorii (tworzyw sztucznych, papieru, szkła, bio). Śmieci zmieszane są poddawane dalszemu sortowaniu przez specjalistyczne firmy, aby jak najmniej z nich trafiło na wysypisko.

Czego nie wyrzucać do czarnego pojemnika? Gabarytów, elektroniki, baterii, żarówek, akumulatorów – te oddaj do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Nasza eko-rada: w segregowaniu śmieci pomocne są oznaczenia na opakowaniach produktów. Producenci często informują, że opakowanie nadaje się do recyklingu, z czego się składa, gdzie je wyrzucić.

Segregacja śmieci