Burak czerwony jest jednym z najbardziej wartościowych warzyw, jakie mogą pojawić się na naszym stole. Poniżej przedstawiamy ciekawostki, które zachęcą Was do częstego sięgania po to warzywo, nie tylko w formie surowej lub gotowanej, ale także w postaci soku.
Burak bogactwem witamin i składników mineralnych
Burak czerwony zawiera wiele związków biologicznie czynnych (tzw. fitozwiązków), takich jak betalainy, flawonoidy, polifenole i azotany. Burak jest także źródłem potasu, wapnia, magnezu oraz charakteryzują się wysoką zawartością folianów. Jest jednym z warzyw o największych właściwościach antyoksydacyjnych i zawiera zaledwie 42 kcal w 100 g.1
Sok z buraków korzystny dla sportowców
Renomowana instytucja sportowa Australian Institute of Sport (AIS) uznała, że sok z buraków będący źródłem azotanów jest produktem szczególnie polecanym sportowcom, gdyż podczas wysiłku fizycznego wykazuje działanie wspomagające poprzez zwiększenie wydolności organizmu i opóźnienie zmęczenia.2 Co ważne – działanie to jest poparte wiarygodnymi badaniami naukowymi.
Sok z buraków może obniżyć wartości ciśnienia krwi
Badania wskazują, że sok z buraków może wykazywać działanie hipotensyjne (obniżające wartości ciśnienia krwi) zarówno u osób zdrowych, jak również pacjentów z nadciśnieniem. Irańskie badanie przeprowadzone w grupie osób z nadciśnieniem wykazało, że picie szklanki soku z buraków (250 ml) lub spożywanie 250 g gotowanych buraków przez 2 tygodnie znacząco obniżyło ciśnienie krwi u osób badanych, przy czym bardziej korzystny efekt obserwowany był w przypadku picia soku z buraków.3
Jak polepszyć funkcje poznawcze?
Spożywanie buraków może być korzystne z punktu widzenia zachowania prawidłowych funkcji poznawczych (pamięci, myślenia, uwagi), które to pogarszają się z wiekiem. W badaniu Gilchrist i wsp. przeprowadzonym w grupie osób po 67 roku życia wykazano, że osoby spożywające 250 ml soku z buraków przez 2 tygodnie miały znacząco krótszy czas reakcji w teście oceniającym funkcje poznawcze, niż osoby, które były w grupie kontrolnej i nie piły soku.4
*Tekst powstał w konsultacji z ekspertem, mgr Dominiką Skolmowską, dietetykiem i asystentem badawczo-dydaktycznym w Katedrze Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, specjalizuje się w leczeniu dietetycznym.
Spis piśmiennictwa:
- Mirmiran, P., Houshialsadat, Z., Gaeini, Z., Bahadoran, Z., & Azizi, F. (2020). Functional properties of beetroot (Beta vulgaris) in management of cardio-metabolic diseases. Nutrition & Metabolism, 17(1), 1-15.
- Australian Institute of Sport. The AIS Sports Supplement Framework. 2019. //www.ais.gov.au/__data/assets/pdf_file/0004/698557/AIS-Sports-Supplement-Framework-2019.pdf
- Asgary, S., Afshani, M. R., Sahebkar, A., Keshvari, M., Taheri, M., Jahanian, E. i wsp. (2016). Improvement of hypertension, endothelial function and systemic inflammation following short-term supplementation with red beet (Beta vulgaris L.) juice: a randomized crossover pilot study. Journal of human hypertension, 30(10), 627-632.
- Gilchrist, M., Winyard, P. G., Fulford, J., Anning, C., Shore, A. C., & Benjamin, N. (2014). Dietary nitrate supplementation improves reaction time in type 2 diabetes: development and application of a novel nitrate-depleted beetroot juice placebo. Nitric Oxide, 40, 67-74.