fbpx

Nadeszły dni oczekiwane przez maturzystów. Matury! To czas nie tylko ogromnego stresu, ale też umysłowego wysiłku. To moment, w którym koniecznie trzeba zadbać o ciało, a przede wszystkim o mózg. Czy żywienie ma  wpływ na myślenie? Zdecydowanie tak[1] – i  warto o tym pamiętać nie tylko w czasie maturalnych zmagań 😊

Pana Tadeusza, czy wzory skróconego mnożenia maturzyści mają już zapewne w małym palcu. Jednak dla wielu z nich czas matur, to czas ogromnego umysłowego wysiłku oraz wszechobecnego stresu. A ponieważ obydwa te czynniki mają bardzo duży wpływ na czas przetwarzania informacji, działanie pamięci oraz umiejętność logicznego myślenia[2], radzimy podjąć wszelkie kroki, by w dniach egzaminów pomóc mózgowi zachować dobrą kondycję. Jak? Odpowiedź jest bardzo prosta – dbając o odpowiednią dietę, która dostarczy wszystkich niezbędnych do zachowania sprawnego myślenia składników odżywczych.

Zacznijmy od witamin, które mają znaczący wpływ na zdolność do zapamiętywania. W tych dniach warto w szczególności sięgać po produkty będące źródłem witamin A, C i E. Mają one nie tylko działanie przeciwutleniające, ale także wpływają na prawidłową pracę mózgu[3]. Znajdziecie je w polskich warzywach i owocach, a także w soku. W maturalnych zmaganiach w szczególności pomoże sok marchewkowy, którego już jego jedna szklanka (ok. 200 ml) pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A3.  Chociaż nie można go zabrać ze sobą na salę, będzie bardzo dobrym początkiem dnia lub przekąską do spożycia chwilę przed rozpoczęciem egzaminu.

Podczas egzaminów maturalnych bardzo duże znaczenie ma również ogólne spożycie odpowiednio zbilansowanych posiłków. Zmęczonemu ciału i głowie dostarczą one nie tylko wyżej wymienionych witamin, ale także innych składników odżywczych mających wpływ na prawidłową pracę mózgu. W posiłkach warto zadbać o dodatek produktów zbożowych (zwłaszcza tych pełnoziarnistych) oraz surowych warzyw i owoców, bogatych w błonnik (np. marchew, jabłko, gruszka). Dzięki temu będziecie nasyceni na długo i głód nie będzie Was rozpraszać podczas egzaminu.

[1] Melzer TM, Manosso LM, Yau SY, Gil-Mohapel J, Brocardo PS. In Pursuit of Healthy Aging: Effects of Nutrition on Brain Function. Int J Mol Sci. 2021 May 10;22(9):5026. doi: 10.3390/ijms22095026.

[2] Marin, M. F., Lord, C., Andrews, J., Juster, R. P., Sindi, S., Arsenault-Lapierre, G., Fiocco, A. J., & Lupien, S. J. (2011). Chronic stress, cognitive functioning and mental health. Neurobiology of learning and memory, 96(4), 583–595.

[3] Kunachowicz H. i wsp. 2017: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa