fbpx

Serce to jeden z najważniejszych organów naszego ciała i codziennie wykonuje dla nas ciężką pracę. Nic więc dziwnego, że ma też swoje święto w kalendarzu. 27 września obchodzimy właśnie Światowy Dzień Serca. To doskonała okazja do tego, aby przyjrzeć się naszym nawykom, diecie, sposobie życia. Czy wspieramy nasze serce, czy raczej mu szkodzimy? I co możemy zrobić, żeby było zdrowe przez długie lata? Zapraszamy do lektury.

Choroby kardiologiczne to niestety plaga dzisiejszych czasów. Wiele problemów sercowo-naczyniowych zalicza się do kategorii chorób cywilizacyjnych. Życie w ciągłym pędzie, stres, nieodpowiednia dieta, brak ruchu. To wszystko sprzyja rozwojowi problemów kardiologicznych. Jeżeli już zatem posiadamy wiedzę na temat możliwych ich przyczyn, powinniśmy codziennie dokładać wszelkich starań, aby to ryzyko minimalizować. Jak? Siłą codziennych, małych nawyków.

Ruszaj się

Aktywność fizyczna wymieniana jest jako jeden z najważniejszych czynników zachowania zdrowia i sprawności. Nie trzeba jednak biegać maratonów. Wystarczy regularna, umiarkowana aktywność, taka jak szybkie spacery kilka razy w tygodniu, joga, pilates, czy inne zajęcia sportowe. Ważne, aby znaleźć coś, co naprawdę nas cieszy i przynosi radość. Wówczas nie tylko będziemy się lepiej czuć zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale też istnieje mniejsze ryzyko, że porzucimy dany sport. Warto również na co dzień szukać okazji do aktywności. Mają co do wyboru windę lub schody, wybierajmy schody; rower, zamiast jazdy samochodem, itp. Z czasem wejdzie nam to w nawyk i sami będziemy instynktownie chcieli więcej się ruszać.

Zwracaj uwagę na to co jesz… i pijesz

O znaczeniu diety na nasze zdrowie powiedziano bardzo wiele i teoretycznie wiemy już dużo, jednak wciąż popełniamy dużo błędów. Jakie są tego przyczyny? Np. brak czasu na przemyślane zakupy czy przygotowywanie posiłków, uleganie reklamom, czy po prostu pokusom, którym czasami poddaje się każdy. I chociaż takie małe dietetyczne słabości od czasu do czasu nie wyrządzą nam krzywdy, o tyle na co dzień, już powinniśmy zwracać na naszą dietę większą uwagę. Najlepszym sposobem na to, jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców, planowanie posiłków i czytanie etykiet. Dobrym rozwiązaniem na dostarczenie organizmowi witamin i mikroelementów jest sięgnięcie po szklankę soku, która może stanowić 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców dziennie. Dla serca świetną propozycją będzie sok z buraka. Obniża on ciśnienie krwi i poprawia funkcjonowanie całego układu krwionośnego.[1]

Nie daj się stresowi!

Każdy z nas zmaga się codziennie z wyzwaniami, które powodują stres. Problemy w pracy, z domownikami, czy gorszy etap w życiu. Chociaż słowa „nie stresuj się tak” łatwiej wypowiedzieć, niż wdrożyć w życie, faktycznie stres ma olbrzymi wpływ na organizm i warto go ograniczać. Sposobów jest wiele, nie muszą być one bardzo wyszukane. Warto zachować po prostu odpowiedni, zdrowy dystans, spędzać więcej czasu aktywnie, wśród bliskich osób i na łonie przyrody, która ma niezwykle kojący wpływ na nasz układ nerwowy. Warto zacząć. Już dziś.

[1] //apetytnapolskie.com/soki-warzywne-to-prawdziwa-bomba-witamin-co-kryje-w-sobie-sok-z-buraka/