fbpx

Kolejne tygodnie pandemii COVID-19 za nami. Obecna sytuacja na wielu z nas wymusiła przeorganizowanie życia zawodowego oraz prywatnego. A jak pandemia wpłynęła na dietę Polaków? Odpowiedzi na to pytanie poznaliśmy dzięki wynikom majowych Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców*.

Więcej wolnego czasu, jakim dysponuje obecnie większość Polaków oraz czas spędzany w rodzinnym gronie sprzyjają wspólnemu, domowemu gotowaniu. Dla wielu z nas jest to również moment, kiedy zwracamy większą uwagę na nasz sposób odżywiania się i wprowadzamy zmiany, które realnie mogą poprawić nasze zdrowie. Jednym z kroków, które warto podjąć, aby polepszyć samopoczucie, a także korzystnie wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu jest spożywanie większej ilości warzyw i owoców i ich przetworów.  Tak niewielka zmiana jak dołożenie do każdego posiłku warzyw, a do części owoców (3 porcje warzyw i 2 porce owoców w ciągu dnia) może pomóc spożywać rekomendowane przez specjalistów ds. żywienia minimum 400 g tych produktów w ciągu dnia. Zwiększenie konsumpcji warzyw i owoców i ich przetworów jest kluczowe w profilaktyce wielu chorób dietozależnych, a także nowotworów, tymczasem przeciętny Polak dziennie konsumuje ich około 280 g warzyw i owoców na osobę, czyli dużo mniej niż  zalecane minimum.

 

Pomimo deklaracji większości majowych respondentów Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców, że ich dieta nie zmieniła się w związku z epidemią. Zauważalny jest jednak fakt, że wśród produktów chętniej kupowanych przez Polskich konsumentów pojawiają się coraz częściej mrożonki i inne przetwory powstałe z warzyw i owoców,  takie jak np. soki. Jak mówi dr Barbara Groele, Sekretarz Generalny Krajowej Unii Producentów Soków KUPSZnaczenie przetworów nieco wzrosło w porównaniu z czasem sprzed epidemii COVID-19, ponieważ łatwiej je przechowywać i są trwalsze niż świeże warzywa i owoce. Warto o tym pamiętać i śmiało sięgać po polskie owocowo-warzywne przetwory takie jak np. soki, które charakteryzują̨ się̨ podobnym poziomem wartości odżywczych co warzywa i owoce, stanowiąc cenne źródło witamin i składników mineralnych, a także wiele cennych fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym. To właśnie dlatego szklanka (200 ml) soku może stanowić 1 z 5 dziennych porcji warzyw i owoców.

To dobrze, że respondenci nie obawiali się zakupu świeżych warzyw i owoców w czasie epidemii. Zdarzało się, jedynie, że myli je dokładniej przed spożyciem, niż miało to miejsce przed pandemią. Jak skazują wyniki nie odnotowano też większych problemów z zaopatrzeniem w świeże warzywa i owoce. Wnioski te pokazują, że konsumenci, którzy przed pandemią COVID-19 nie spożywali dużej ilości produktów rolno-spożywczych, nie zwiększyli udziału warzyw i owoców w diecie, a ci którzy deklarowali ich spożycie na wyższym poziomie nadal go utrzymują. „Zmianą” jaką można było potencjalnie zaobserwować była forma warzyw i owoców, a w tym większy udział produktów z nich powstałych w diecie Polaków. Dlatego tak istotne jest, aby promować przetwory powstałe z polskich warzyw i owoców takie jak np. soki, aby wzbogacać nimi codzienną dietę Polaków niezależnie od okoliczności, jednocześnie dbając o zdrowie konsumentów oraz potencjał krajowych producentów i przetwórców z branży owocowo-warzywnej.

* „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców” realizowane są przez Kantar Polska dla Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt realizowany jest we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding i sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.