fbpx

Kto uwielbia polskie jabłka – ręka do góry! My uwielbiamy, dlatego ze szczególną radością świętujemy dzisiaj (28.09) Światowy Dzień Jabłka! Nie tylko kochamy je za ich wspaniały smak, ale także za dużą ilość witamin i składników odżywczych, których nam dostarczają.

Jabłka możemy spotkać czy to na straganach, czy w marketach – nie dziwi nas ich popularność, bo ich smak zdecydowanie zachwyca, niezależnie od gatunku. Mogą być zielone, czerwone, żółte, rosnąć na dziko lub być uprawiane w sadach. To właśnie czyni je wyjątkowymi, bo każdy może znaleźć swój ulubiony smak, a także dostosować wybierany gatunek do rodzaju potrawy, którą akurat przyrządza. Jabłka mogą być głównymi bohaterami letnich sałatek czy jesiennych rozgrzewających dań, a także stanowić wspaniałą przekąskę, którą bardzo łatwo włożyć do torby czy plecaka na dalekie podróże. Co ciekawe, idealnie wpisują się w zasady zero waste, bo można je zjadać w całości – także z gniazdami nasiennymi!

Wartość odżywcza

Można dużo mówić o zaletach jabłek, ale trzeba pamiętać, że wyróżnia je nie tylko wspaniały smak, ale także niesamowita wartość odżywcza. Dodając je do swojego codziennego jadłospisu, wzbogacamy go o wiele ważnych składników odżywczych i witamin. Jabłka są źródłem polifenoli – związków wykazujących działania przeciwutleniające. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a także zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre choroby przewlekłe niezakaźne. W jabłkach znajdziemy także pektyny. Są to związki zaliczane do rozpuszczalnych części błonnika pokarmowego, które bardzo korzystnie wpływa na jelitową florę bakteryjną, a dzięki temu na trawienie.

Nie tylko jabłka, ale też sok!

Jabłka możemy spożywać w różnej formie, m.in. soku jabłkowego, który ma porównywalną ilość wartości odżywczych, bo w końcu z tych owoców powstaje! Już jedną szklanką soku jabłkowego dostarczymy naszemu organizmowi od 50 do 100 mg polifenoli. To jeszcze nie wszystko! Sok jabłkowy może się pochwalić także wysoką zawartością potasu, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu nerwowego i krwionośnego. Często w jego składzie znajdziemy także naturalną witaminę C, wzmacniającą odporność. Dodatkowo sok jabłkowy, jak wszystkie inne soki, może zastępować jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia, dlatego tym bardziej warto włączać go do naszej codziennej diety.

Jesteśmy liderem w produkcji jabłek

Polskie sady obfitują w jabłka wysokiej jakości. Nie ma w tym nic dziwnego, bo Polska może się pochwalić w byciu liderem w ich produkcji nie tylko na rynku europejskim, ale i światowym! Zajmujemy zaszczytne trzecie miejsce (po Chinach i USA) w produkcji jabłek, a także drugie, zaraz po Chinach, w produkcji soku jabłkowego. Dzięki temu smakiem polskich jabłek i soków jabłkowych mogą się delektować osoby z całego świata. Polscy producenci są specjalistami w ich produkcji, dlatego tym bardziej warto sięgać po produkty pochodzące z naszego kraju. Wspieramy w ten sposób polskich producentów, dokładając w ten sposób  „cegiełkę” w rozwój produkcji owoców i soków, a przede wszystkim wybieramy produkty wysokiej jakości. Świętujmy więc razem Światowy Dzień Jabłek!