fbpx

Zbliża się lato, a wraz z nim ciepłe dni, w czasie których wreszcie możemy pożegnać się z ciepłymi okryciami wierzchnimi. Zamiast tego, w naszej szafie zaczynają gościć krótkie spodenki, spódnice i sukienki na ramiączkach. To również czas relaksu nad wodą oraz opalania – na plaży, czy też w zaciszu domowego ogródka lub balkonu. W związku z tym, wiele z nas pragnie zadbać o swoje ciało, aby w pełni cieszyć się jego eksponowaniem w trakcie nadchodzących miesięcy. Kluczem do tego jest zdrowa dieta, bogata w warzywa i owoce. Szukając sposobów na odchudzanie, często spotykamy się mitami na ich temat. W naszym artykule postaramy się je obalić.

Chyba każdy słyszał kiedyś historie na temat restrykcyjnych diet, z absolutnym zakazem spożycia cukru, w tym tego naturalnego, który występuje w owocach. Aby utrzymać dobrą kondycję organizmu oraz zdrową sylwetkę, należy zadbać o odpowiednią liczbę przyjmowanych w posiłkach kalorii oraz mieć na uwadze o balans wartości odżywczych. Nie musimy jednak rezygnować całkowicie z cukru. Oczywiście wskazane jest ograniczenie spożycia słodyczy, czy niezdrowych przekąsek. Jednak owoce są źródłem wielu witamin i nie powinniśmy eliminować ich z diety pomimo zawartego w nich naturalnego cukru. Wręcz przeciwnie! Są one składnikiem wielu dietetycznych śniadań oraz deserów. W zbliżającym się sezonie letnim mamy do nich największy dostęp i warto z tego skorzystać. Brzoskwinie, czereśnie, truskawki i owoce leśne będą królować na polskich stołach.  Doskonale komponują się z naturalnym jogurtem, owsianką, czy twarożkiem. Dodatkowym ich atutem jest niskokaloryczność – to około 50 kcal na 100 g.

– Jednym z mitów jest to, że owoce posiadają dużą zawartość naturalnych cukrów prostych, jak glukoza, fruktoza czy sacharoza, które sprzyjają zwiększaniu masy ciała. Tymczasem większość  krajowych owoców zawiera tylko niewielką ich ilość, jest niskokaloryczna, a co najważniejsze, stanowi źródło wielu wartościowych składników, takich jak błonnik, czy antyoksydanty, dzięki którym przyczynia się do redukcji masy ciała.[1] Poza tym charakteryzują się one niską zawartością tłuszczu, co również korzystnie wpływa na sylwetkę. Większość owoców zawiera w sobie wiele wody, co jest dodatkową korzyścią dla naszego organizmu. Wiosna i lato to czas, gdy na targach pojawiają się rodzime, lokalne produkty. Truskawki, czereśnie, wiśnie, porzeczki, morele – o tej porze roku mają najwięcej witamin – mówi ekspert dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczna, wykładowczyni na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Projekt odchudzanie – jakie owoce wybrać?

Jeśli zależy nam na pozbyciu się niechcianych kilogramów przed sezonem, wprowadźmy do diety te owoce, które  są niskokaloryczne. Dla przykładu nasze rodzime truskawki mają zaledwie 32 kcal na 100 g, maliny – 52 kcal na 100 g, a czerwone porzeczki – 56 kcal na 100 g[2], a przy tym zawierają w sobie dużo wody, co dodatkowo wspomaga proces odchudzania. W gruszkach, jagodach czy czerwonych porzeczkach znajduje się np. 84% wody, a w wymienionych wcześniej truskawkach aż 90%.[3]

Owocne korzyści

Włączając owoce do śniadania, nie tylko pozytywnie pobudzimy nasz organizm do pracy, ale także przyspieszymy jego metabolizm. Z kolei zawarte w nich cukry przyczynią się do poprawy pracy naszego mózgu i ogólnego poczucia rozbudzenia. W dalszej części dnia również możemy bez obawy sięgać po owocowe przekąski. Mitem jest to, że nie można ich jeść po południu oraz wieczorem. Jeśli utrzymamy odpowiedni deficyt kaloryczny, bez obaw możemy cieszyć się ich smakiem przez cały dzień oraz utrzymamy zdrową sylwetkę.

Sięgnij po sok!

Dobrym pomysłem, również podczas diety redukcyjnej jest wypijanie szklanki soku dziennie. Stanowi on nie tylko jedną z 5 zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców, ale w zdrowy i niskokaloryczny sposób pozwala zniwelować uczucie głodu i chęć podjadania. Warto sięgnąć po przecierowe lub mętne soki, które zawierają błonnik. Pomaga on regulować pracę układu pokarmowego i jest szczególnie zalecany, gdy w planach mamy zrzucenie zbędnych kilogramów. Na sklepowych półkach znaleźć można m.in. mętny sok jabłkowy, gruszkowy, czy ich połączenie.

[1] Sharma, S. P., Chung, H. J., Kim, H. J., & Hong, S. T. (2016). Paradoxical effects of fruit on obesity. Nutrients, 8(10), 633

[2] //fdc.nal.usda.gov/index.html

[3] tamże