fbpx

Surówka z marchwi, ciepłe racuchy z jabłkami czy klasyczna mizeria lub buraczki do obiadu – te smaki nie bez powodu wywołują uśmiech i wspomnienia z dzieciństwa. Warto do nich wracać nie tylko z sentymentu, ale też ze względu na to, że bazują na prostych, polskich składnikach, w tym na naszych rodzimych warzywach, owocach, a nawet sokach. Oto kilka kultowych dań, które warto odświeżyć w domowym menu tego lata!

Leniwe kluski z bułką tartą i surówką z marchwi i jabłka

To klasyk szkolnych stołówek i weekendowych obiadów u babci. Leniwe kluski przygotowuje się z twarogu, jajek i mąki – są miękkie, delikatne i sycące. Do tego obowiązkowo surówka z tartej marchwi i jabłka – prosta, chrupiąca, pełna witaminy C i beta-karotenu . To właśnie połączenie ciepłego dania z korzennym akcentem z tym, co surowe i orzeźwiające sprawia, że po leniwe z marchewkową surówką chętnie wracają także dorośli. Prosto, domowo i pysznie!

Makaron z twarogiem i truskawkami – smak lata na talerzu

Ten obiad zna (i kocha) niemal każdy. Makaron z białym serem i truskawkami to szybki, letni posiłek, który idealnie wpisuje się w sezon na polskie owoce jagodowe. Można podać go na ciepło lub zimno, z dodatkiem jogurtu. Truskawki dostarczają witaminy C, błonnika i przeciwutleniaczy, a przy tym orzeźwiają i nawadniają.

Kasza manna z wiśniami lub innymi owocami lata

Gęsta, kremowa kasza na mleku, podana z wiśniami czy malinami to posiłek, który wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Świetnie sprawdzą się tu także jagody czy borówki – duszone z odrobiną wody lub soku owocowego, np. jabłkowego lub jabłkowo-borówkowego. Idealna propozycja na lekki podwieczorek lub drugie śniadanie ze słodszą nutą.

Racuchy z jabłkami – klasyka pod każdą postacią

Z miękkim środkiem i plastrami jabłka w środku – racuchy z jabłkami to jeden z najbardziej sentymentalnych smaków polskiej kuchni. Można je przygotować także w lżejszej wersji, a więc pieczone w piekarniku lub na suchej, nieprzywierającej patelni. Racuchy można podać z jogurtem albo posypane cynamonem.

Warto pamiętać: jabłka to jeden z najważniejszych polskich owoców – bogate w błonnik – naturalne pektyny, które wspierają trawienie, a także polifenole, a więc przeciwutleniacze.

Pieczeń, ziemniaki i… bez mizerii oraz buraczków ani rusz!

Trudno o bardziej klasyczny, polski obiad niż pieczone mięso z gotowanymi lub podpiekanymi ziemniakami i dwa obowiązkowe dodatki warzywne: mizerię oraz buraczki na ciepło. Kto raz spróbował takiego zestawu, ten wie, że to najprawdziwszy smak rodzinnego obiadu i sielanki.

Mizeria, czyli ogórek w jogurcie z przyprawami, to lekkie, orzeźwiające uzupełnienie dań, idealne szczególnie w upały. Z kolei buraczki duszone to świetne źródło betaniny – naturalnego barwnika i antyoksydantu.

A do tego owoce w szklance, czyli porcja soku

Tradycyjny obiad często wieńczyła szklanka kompotu albo soku. I bardzo dobrze! Sok np. jabłkowy, marchwiowy, czy z buraka – może być 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców. To wygodny i smaczny sposób na dostarczenie witamin, składników mineralnych i antyoksydantów.

Po polsku, czyli pysznie

Powrót do smaków dzieciństwa to coś więcej niż kulinarna podróż sentymentalna. To także przypomnienie, że polskie warzywa, owoce i soki od zawsze stanowiły solidny fundament naszej diety – i nadal mogą go tworzyć. Wystarczy sięgnąć po znane składniki w lekko odświeżonej wersji. Smacznie, zdrowo, po naszemu.