fbpx

14 listopada na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Jakości. Fakt, że jakość ma dedykowany sobie dzień nie powinien już nikogo dziwić. Coraz częściej bowiem, to właśnie ona staje się czynnikiem decydującym o wyborze i zakupie danego produktu. Świadomość konsumencka rośnie, a razem z nią rosną też oczekiwania. Zmiany te są najlepiej widoczne na przykładzie produktów spożywczych.

Niegdyś, to głównie cena decydowała o tym, czy dany produkt spożywczy trafi do naszego koszyka. Dziś coraz częściej zwracamy uwagę nie tylko na to, czy oferta jest korzystna cenowo, ale także jakie wartości odżywcze ma dany produkt, skąd pochodzi, jaki ma wpływ na nasze zdrowie. Zmianę tę można zaobserwować na podstawie wyników badań[1], które pokazują, że coraz częściej szukamy dla siebie i naszych rodzin produktów o poświadczonej jakości. Badana grupa – matki – odpowiadała na pytania odnoszące się do warzyw, owoców i ich przetworów. Okazało się, że najważniejszym czynnikiem wyboru świeżych owoców i warzyw dla badanych konsumentek jest bezwzględnie jakość – kieruje się nią prawie połowa (48%) z nich.[2]

Tak wysoki procent, respondentek, wybierających produkty spożywcze z grupy warzyw i owoców na podstawie ich jakości, świadczyć może o dużej świadomości żywieniowej. Taka postawa wymusza na producentach żywności stałe podnoszenie jakości, co w dłuższej perspektywie przełoży się pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Podobnie jest z przetworami owocowo-warzywnymi tj. soki, czy smoothies. Przy wyborze tych produktów, na pierwsze miejsce wybija się skład produktu (niebrany pod uwagę przy świeżych produktach), już blisko co trzecia badana (30%) bierze skład pod lupę podejmując decyzję o wyborze produktu.[3] Skład produktu ma fundamentalne znaczenie dla jego jakości, gdyż to od niego zależy, czy dany produkt będzie bogaty w wartości odżywcze, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Na co zwrócić uwagę czytając etykiety przetworów owocowo-warzywnych?

Skarbnica wiedzy o jakości przetworów to etykieta na opakowaniu. Aby uniknąć pomyłek i odpowiednio interpretować zamieszczone na etykiecie dane, warto krok po kroku przeanalizować jej poszczególne sekcje. Przyjrzyjmy się etykiecie soku. Już sam napis „sok jabłkowy” informuje konsumenta, że produkt nie zawiera dodanych cukrów oraz konserwantów, a jego smak i aromat pochodzą wyłącznie z owoców, w tym przypadku jabłek, co gwarantują regulacje prawne. Cukier, który widnieje w tabeli wartości odżywczych soku jabłkowego, obok innych makroskładników pochodzi z owoców, z których sok został wytworzony. Nie znajdziemy go natomiast w składzie produktu, gdyż, jak wspominałam, producentowi nie wolno dodać go do soku, tak samo jak barwników czy konserwantów.

Terminu ważności produktu.

Na opakowaniach produktów znajdziemy też informacje dotyczące terminu jego ważności. Może ona przybrać dwojaką formę:

Zapis „Należy spożyć do…” – oznacza, że po upływie tego terminu produkt bezwzględnie nie powinien być konsumowany.

Zapis „Najlepiej spożyć przed…” – sugeruje datę minimalnej trwałości, do której producent gwarantuje, że produkt zachowa wszystkie swoje właściwości, po upływie tego terminu produkt może być spożywany.

Certyfikaty świadectwem jakości

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze produktów z owoców i warzyw? Wśród wielu produktów, warto szukać tych wyróżniających się certyfikatami, które stanowią potwierdzenie wysokiej jakości danego artykułu spożywczego. Produktom owocowo-warzywnym dedykowany jest System Jakości Certyfikowany Produkt (CP). Sięgając po produkty z logo CP mamy gwarancję, że zostały one wyprodukowane bez dodatku cukrów, słodzików, sztucznych aromatów czy konserwantów, a dodatkowo mają wysoką wartość odżywczą. System Jakości CP to ukłon w stronę konsumenta: wśród dziesiątek podobnych wyrobów ułatwia odnalezienie produktów o prozdrowotnych właściwościach np. soków czy smoothies, które wykazują deklarowane na opakowaniu działanie. Każdy wyrób ubiegający się o znak CP musi bezwzględnie mieć taką zawartość witamin i składników mineralnych, która pozwala na umieszczenie na opakowaniu oświadczeń zdrowotnych i/lub żywieniowych. To daje konsumentowi dodatkową korzyść – wie on, jakie składniki odżywcze znajdują się w produkcie oraz jakie jest ich prozdrowotne znaczenie.

[1] Dane z badania Promocja Certyfikacji Innowacyjnych Przetworów z Owoców i Warzyw etap II, IQS Sp. z o. o., czerwiec 2019, Badanie CAWI, matki dzieci w wieku 3-18 lat, N=207IQS

[2] Ibidem

[3] Ibidem