fbpx

4 i 5 listopada 2019 r. odbyło się Forum Rynku Spożywczego i Handlu – jedno z największych wydarzeń sektora spożywczego i handlowego w Polsce. W tym roku około 1 000 osób spotkało się w warszawskim hotelu Sheraton, aby wziąć udział w interesujących panelach dyskusyjnych i rozmowach branżowych.

W tegorocznej edycji prelegenci i uczestnicy wydarzenia skupili się na relacji świata offline i online w kontekście trendów konsumenckich oraz digitalizacji produkcji i handlu. Wśród wielu inicjatyw branżowych, przedstawionych na Forum Rynku Spożywczego i Handlu, zaprezentowany został także System Jakości Certyfikowany Produkt (CP), którego organizatorem jest Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS). W jednym z paneli dyskusyjnych pt.: „Zarządzanie: bezpieczeństwo, jakość, dystrybucja” udział wzięli m.in. Barbara Groele, Sekretarz Generalny KUPS, oraz Waldemar Gawłowski, Prezes Zarządu firmy KGH Polska, która posiada w swojej ofercie produkty ze znakiem jakości Certyfikowany Produkt (CP).

Wspólnie z pozostałymi prelegentami zaprezentowali przede wszystkim potrzebę edukacji żywieniowej konsumenta i dopasowania oferty produktowej do jego wymagań i zasobności portfela. Paneliści zwrócili uwagę na wiele aspektów, które wpływają na jakość artykułów spożywczych, od legislacji, poprzez surowiec i jego sezonowość, a na produkcji i oczekiwaniach klientów kończąc. Nieustannie jednak pojawiał się temat świadomości konsumenckiej w zakresie jakości produktów oraz prawidłowego żywienia, które pozwalają na wybieranie produktów pozytywnie oddziałujących na funkcjonowanie organizmu. Prelegenci zwrócili uwagę na konieczność nie tylko przekazywanie wiarygodnych informacji, ale także na potrzebę walki z mitami, szerzonymi szczególnie w przestrzeni internetowej. Wskazali także na potrzebę tworzenia rzetelnych źródeł wiedzy, z których konsumenci mogliby czerpać informacje w celu podejmowania racjonalnych decyzji zakupowych.

Barbara Groele podkreśliła poczucie odpowiedzialności przetwórców za wysoką jakość produktu: Przepisy prawne i system samokontroli przemysłowej, w tym wypadku branży sokowniczej, zapewniają konsumentowi bezpieczeństwo pod względem składu i jakości produktów dostępnych w sklepach. Istnieje potrzeba szerszej współpracy sektorowej, również w zakresie edukacji żywieniowej, która prowadzi do wzrostu spożycia nie tylko warzyw, owoców, ale także ich przetworów, takich jak soki i smoothies, które również pozytywnie oddziałują na funkcjonowanie naszego organizmu. System Jakości Certyfikowany Produkt (CP) jest rozwiązaniem, które pozwala zapoznać klienta właściwościami prozdrowotnymi danego produktu z owoców i warzyw i które jednocześnie jest gwarancją wysokiej wartości odżywczej, coraz częściej poszukiwanej przez kupujących.

Przez całą debatę każdy z prelegentów nawiązywał do prozdrowotnych trendów konsumenckich, które coraz mocniej oddziałują na produkcję, niezależnie od sektora spożywczego. Podkreślano również, że marki i poszczególne kategorie produktów w dobie cyfryzacji oraz szumu komunikacyjnego powinny być szczególnie wrażliwie na utrzymanie wiarygodności, rzetelności przekazywanych informacji oraz transparentności w zakresie działania firmy lub branży – co pozwala budować i utrzymywać zaufanie konsumenta.