fbpx

Kiedy myślimy o warzywach, rzadko kiedy, jako pierwsza przychodzi nam do głowy czerwona kapusta. A szkoda, gdyż naprawdę warto się jej przyjrzeć. To warzywo oferuje nam szeroki wachlarz smaków i zastosowań kulinarnych.

Czerwona kapusta, ma długą historię sięgającą tysiące lat wstecz. Początkowo uprawiana w rejonie Europy Wschodniej, stopniowo rozprzestrzeniła się na inne obszary. To, co nadaje jej intensywny kolor, to antocyjany – silne przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwzapalne i mogą pomagać w obniżaniu ryzyka chorób nowotworowych.[1] Dane z badań naukowych wskazują na to, że regularne spożywanie antocyjanów w produktach spożywczych zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy, zapalenia stawów oraz stymuluje aktywność enzymów w procesie detoksykacji ksenobiotyków (substancji obcych organizmowi, np. leków).[2] Czerwona kapusta jest ponadto bogata w witaminę C, witaminę K, magnez oraz potas. Wspiera odporność, układ nerwowy, a także sercowo-naczyniowy.[3]

Można ją spożywać na wiele sposobów: surową w sałatkach dla dodania koloru i chrupkości, gotowaną jako składnik dań głównych, marynowaną dla uzyskania kwaśnego smaku lub nawet w formie kiszonej, która jest popularna w wielu kuchniach na całym świecie. Kiszonki są coraz bardziej doceniane, ze względu na swoje naturalne działanie probiotyczne i antyoksydacyjne.[4] Doskonale wpływają na mikroflorę jelitową, ułatwiają trawienie oraz pomagają walczyć z infekcjami.[5] Sok z kiszonej kapusty lub buraka będzie doskonałym uzupełnieniem zimowej diety. Ciekawą alternatywą, może być również bigos z czerwonej kapusty. A jeśli po świątecznych potrawach masz ochotę na coś lżejszego, polecamy przygotowanie klasycznych sałatek.

 

Surówka z jabłkiem

Składniki:

  • Główka czerwonej kapusty
  • Jabłko
  • Garść orzechów włoskich
  • Sos: olej rzepakowy, sok z pigwy lub rokitnika, miód, sól i pieprz

Przygotowanie:

Kapustę umyj i poszatkuj na drobne paski. Jabłko zetrzyj  na tarce o średnich oczkach, a orzechy posiekaj. Wszystkie składniki wymieszać, doprawić sosem i odstawić na godzinę przed podaniem.

 

Gotowana czerwona kapusta

Składniki:

  • Główka czerwonej kapusty
  • 2 jabłka
  • Cebula
  • Olej do smażenia
  • Liść laurowy, ziele angielskie, sól i pieprz

Przygotowanie:

Na rozgrzaną patelnię dodaj olej. Zeszklij posiekaną cebulę, dodaj poszatkowaną kapustę i pokrojone w kostkę jabłka. Gotuj na średnim ogniu, przez około 30 minut, najlepiej bez przykrycia. W ten sposób zniwelujesz goryczkowy posmak kapusty. Na koniec dopraw do smaku.

[1] www.biotrans.uni.wroc.pl/files/upload/Aura3.pdf

[2] J. Zalega, D. Szostak-Węgierek, Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część I. Polifenole roślinne, karotenoidy, błonnik pokarmowy, Probl Hig Epidemiol, 2013, 94 (1), s.41-49.

[3] www.apetytnapolskie.com/kapusta-smak-polskiej-tradycji/

[4] www.apetytnapolskie.com/kapusta-smak-polskiej-tradycji/

[5] www.apetytnapolskie.com/kiszonki-przepis-na-zdrowie-i-dobre-samopoczucie-w-nowym-roku/