fbpx

Rok 2020 był niewątpliwie wyjątkowy w historii XXI wieku. Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie aspekty naszej rzeczywistości – na to, jak żyjemy, pracujemy, robimy zakupy. Zmianie uległy także nasze nawyki żywieniowe – jak pokazują badania EIT Food[1], przeprowadzone na grupie 5 000 Europejczyków, w tym obywateli Polski, odżywiamy się lepiej i chętniej sięgamy po warzywa i owoce.

 Więcej warzyw i owoców w diecie Europejczyków

Na zmiany nawyków żywieniowych z pewnością miało wpływ wiele czynników, takich jak zmiana sytuacji materialnej, praca zdalna czy większa świadomość w zakresie dbałości o zdrowie. Rzeczywistość w 2020 r. doprowadziła do sytuacji, w której częściej kupujemy online, robiąc jednocześnie zapasy produktów. Nastąpił także wzrost spożycia w prawie każdej kategorii żywności – zwłaszcza warzyw i owoców. W krajach europejskich zaobserwowano wyższy wzrost spożycia owoców w stosunku do spadku (32% vs 9%), a także warzyw (27% vs 8%).

Czy pandemia zmieniła nasze nawyki żywieniowe?

Pozostali ankietowani, nie wskazani na wykresie, nie zauważyli zmian w nawykach żywieniowych.

Gotowanie i wspólne spożywanie posiłków

Pandemia miała wpływ także na nasze ogólne nastawienie do gotowania oraz spożywania posiłków. 36% badanych zadeklarowało, że lubi spędzać czas na gotowaniu, w przeciwieństwie do 13% spadku w tym zakresie. 39% badanych zadeklarowało także, że chętniej eksperymentują z nowymi przepisami, zaś tylko 11% ankietowanych stwierdziło, że tego nie robi. Być może wynika to z trybu pracy zdalnej, dzięki której wiele osób zyskało więcej wolnego czasu, zaoszczędzonego na dojazdach do i z pracy. Co ciekawe, rzadziej sięgamy po gotowe produkty oraz mniej podjadamy, przestrzegając ustalonych godzin posiłków. Jedzenie w opinii Europejczyków stało się ważniejszą częścią ich życia w obliczu pandemii – chętniej też spożywamy posiłki wspólnie, w gronie rodzinnym (29% wzrost w stosunku do 12% spadku).

Pozostali ankietowani, nie wskazani na wykresie, nie zauważyli zmian w swoim zachowaniu.

Zmiany w życiu Polaków w dobie pandemii

Nasze społeczeństwo również odczuło zmiany w swojej codzienności. Chętniej sięgamy po owoce, zaś coraz rzadziej w naszych lodówkach pojawiają się produkty gotowe (41% wzrost w stosunku do 15% spadku) – co zapewne łączy się z częstszym, samodzielnym gotowaniem. 66% ankietowanych zadeklarowało też, że ma więcej czasu do dyspozycji. Polacy są ponadto w pierwszej trójce państw, w których wzrosła liczba osób planujących zakupy, chętniej też niż wcześniej dokonujemy zakupów online.

Badanie EIT Food pokazało, że jedzenie, choć zawsze ważne, zyskało nowy wymiar z powodu zmian, które odczuliśmy w obliczu wydarzeń z 2020 r. Jednym z niewielu pozytywnych aspektów poprzedniego roku jest jednak większe spożycie warzyw i owoców. Mamy nadzieję, że rok 2021 będzie zdecydowanie lepszy – również dlatego, że jest to Międzynarodowy Rok Owoców i Warzyw, ustanowiony z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Wyżywienia i Rolnictwa (2021). Ma on zachęcać władze państw do prowadzenia edukacji na temat zbilansowanej diety, której podstawę stanowią warzywa, owoce i ich przetwory, takie jak soki.  Codzienna, zalecana ilość warzyw i owoców,  jaką każdy Polak i Polka powinni spożywać, to minimum 400 g w 5 porcjach, aby równomiernie rozłożyć dostarczanie cennych dla zdrowia składników odżywczych. Jedną z tych porcji może być szklanka soku (ok. 200 ml), ze względu na fakt, że zawiera porównywalną ilość mikroskładników do owoców i warzyw, z których sok powstaje.

Pamiętajmy o spożywaniu warzyw, owoców i ich przetworów, a także soków – Dbajmy o nasze zdrowie poprzez właściwe odżywianie!

__

Na podstawie COVID-19 impact on consumer food behaviours in Europe, EIT Food research, 09.2020 r.

[1] COVID-19 impact on consumer food behaviours in Europe, EIT Food research, 09.2020 r., //psych.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/98/2020/12/COVID-19-Study-European-Food-Behaviours-Report.pdf