fbpx

Polskie uprawy są bardzo obfite w wiele odmian warzyw i owoców. Można to zauważyć szczególnie teraz, gdy na większość z nich trwa sezon. Jednak nie tylko latem krajowe warzywa i owoce wyróżniają się wspaniałym smakiem i bogactwem wartości odżywczych. Aby przypomnieć wszystkim, dlaczego warto spożywać polskie produkty, 25 sierpnia obchodzimy Dzień Polskiej Żywności!

Wyróżniamy się na rynku europejskim i światowym

W Polsce uprawia się aż kilkadziesiąt odmian warzyw i owoców przez cały rok. Mamy się czym pochwalić, ponieważ Polska jest liderem w produkcji wielu z nich. Jesteśmy czołowym producentem jabłek w Europie i na świecie. Dodatkowo Polska ma swój duży udział w produkcji gruszki i śliwki w skali całego globu. Specjalizujemy się w produkcji owoców jagodowych, takich jak czarna porzeczka, aronia, jagoda kamczacka czy borówka amerykańska. Na warzywach też się znamy – możemy się pochwalić dużym wolumenem produkcji np. pomidorów, ogórków, marchwi czy cebuli. Tak duża specjalizacja w produkcji rolnej jest związana z wysokim zapotrzebowaniem na krajowe produkty, które wyróżniają się wysoką jakością. Jest to zauważane przez konsumentów zarówno europejskich, jak i światowych, którzy chętnie kupują polskie warzywa i owoce ze względu na ich smak i walory prozdrowotne.

Im więcej lokalnej żywności, tym więcej zdrowia

Skoro polscy producenci są liderami na rynku europejskim i światowym w produkcji warzyw i owoców, warto więc sięgać po pyszności z naszego krajowego „ogródka”. Dzięki spożywaniu lokalnej i sezonowej żywności nasza dieta jest dużo bardziej urozmaicona. Mamy dostęp do wielu różnorodnych produktów, zawierających wiele składników odżywczych. Dzięki nim nasza dieta nie tylko nie jest monotonna, ale także odpowiednio zbilansowana. W związku z tym, spełniając zalecenia ekspertów dotyczące spożycia min. 400 g warzyw i owoców w ciągu dnia, korzystajmy właśnie z polskich warzyw i owoców. Sięgając po to, co mamy na wyciągnięcie ręki, inwestujemy w dobre samopoczucie i zdrowie, które leżą na naszym talerzu.

Pamiętajmy o sokach!

Polska wyprzedza inne kraje również w produkcji soków. W przypadku zagęszczonego soku jabłkowego jesteśmy liderem w Europie oraz zajmujemy trzecie miejsce na świecie. Warto zaznaczyć, że najwięcej soków jest wytwarzanych w sezonie z warzyw i owoców, które mają najwięcej składników odżywczych i witamin. Wtedy też najlepiej smakują! Dlatego warto pamiętać o sokach nie tylko latem, ale także każdego innego dnia w roku i włączać je do swojego codziennego jadłospisu. Dostarczą one wielu witamin i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych, a także mogą zastępować jedną porcję warzyw i owoców w ciągu dnia.

Warto wspierać polskich producentów i kupować polskie produkty. Dzięki temu produkcja i przetwórstwo owoców i warzyw w Polsce będzie się cały czas rozwijać, a my będziemy mogli cieszyć się ciągłym dostępem do najlepszych polskich produktów.