fbpx

Jabłko to gwiazda wśród polskich owoców. Powszechnie lubiane, dostępne, pyszne – jest naszym narodowym skarbem, a także eksportowym hitem. Warto jeść jabłka z wielu powodów, również tych zdrowotnych i ekologicznych. Poznajmy ich mocne strony!

Jabłko – ulubiony owoc

Polskie sady obradzają co roku w ponad  3 mln ton jabłek. Fani tych owoców mogą wybierać spośród 250 odmian: słodkich, cierpkich, o różnej soczystości. Miesięcznie jabłek zjadamy ok. 1 kg na osobę, a sposób na nie każdy ma swój własny: jedni obierają, inni nie, niektórzy lubią tarte lub krojone w ósemki. Jabłka można też suszyć i piec, serwować w szarlotce oraz tłoczyć z nich soki. Soki to zresztą kolejna polska specjalność, bo w ich produkcji jesteśmy pierwsi w Europie i drudzy na świecie.

sok jabłkowy właściwości

Jabłko zero waste

Jabłko to idealny owoc dla tych, którzy starają się być eko. Można je zjeść w całości, ze skórką i gniazdem nasiennym, zostawiając tylko ogonek. Dzięki temu generujemy mniej śmieci i mamy swój mały wkład w dobrostan naszej planety. Ale zostawiając ogryzek i skórki z jabłka, też możemy być less waste, bo wszystkie pozostałości da się wykorzystać ponownie i np. zrobić z nich ocet jabłkowy lub kompot. Skórki z jabłek też mają potencjał – po upieczeniu staną się czipsami.

Jabłko na diecie

Osoby dbające o linię mogą sięgać po jabłka bez obaw. Surowe jabłko ma tylko ok. 45 kcal w 100 g, a sok z jabłek również tyle samo, bo wytwarzany jest z jabłek bez dodatku cukrów, czyli ok 45kcal w 100 ml. Jednak największym atutem jabłek są zawarte w nich pektyny – rozpuszczalny błonnik pokarmowy. Pektyny wpływają korzystnie na florę bakteryjną w jelitach, a jako że wiążą się z wodą, sprawiają, że objętość pokarmu rośnie, a my dłużej czujemy sytość.

jabłka w diecie

Jabłko dla zdrowia

W jabłkach znajdziemy też inne substancje odżywcze, np. potas, który wspiera układ nerwowy, układ krążenia i reguluje ciśnienie. Jabłka i soki jabłkowe to również bogate źródło polifenoli, które zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Szklanka mętnego soku jabłkowego dostarcza aż 100 mg polifenoli, a jednocześnie stanowi wartościową porcję – 1 z 5 codziennych porcji owoców lub warzyw zalecanych przez dietetyków.

jabłko substancje odżywczeJabłka świetnie wpisują się w obecne trendy: modę na zdrowe odżywianie, patriotyzm konsumencki, gotowanie less waste. Chcąc więc być na czasie, jedzmy jabłka i pijmy jabłkowe soki – najlepiej polskiej produkcji.