fbpx

Świeże, mrożone, suszone, liofilizowane, czy w postaci soków i musów – form, w jakich możemy spożywać polskie warzywa i owoce jest tak wiele jak ich gatunków i odmian. Zgodnie z zaleceniami ekspertów ds. żywienia, każdego dnia powinniśmy sięgać po minimum 400 g tych produktów, najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną z nich może stanowić szklanka soku (200 ml). Warto o tej zasadzie pamiętać przez cały rok, a poza sezonem dietę wzbogacać o wartościowe przetwory powstałe z warzyw i owoców.

Sezon z zamrażarki

Ulubione mrożone polskie warzywa i owoce możemy spożywać praktycznie przez cały rok. Szczególnie warto o nich pamiętać jesienią i zimą, gdy np. sezon na aromatyczne polskie truskawki jest już za nami lub chcielibyśmy dodać do obiadu fasolkę szparagową. Co ważne, technologia nowoczesnego  mrożenia zachowuje smak i aromat, jak również wartość odżywczą owoców i warzyw. Dlatego wyciągnięte z zamrażarki nadal stanowią element zbilansowanej diety. Pamiętajmy również, że nie zawsze trzeba kupować mrożone warzywa i owoce, ale możemy je samodzielnie mrozić w sezonie i za kilka miesięcy sięgnąć do domowej mroźnej spiżarni, by delektować się smakiem lata bez względu na porę roku.

Polskie owoce i warzywa przez cały rok. Świeże, mrożone, suszone czy też soki

Suszone owoce/warzywa, ale pełne smaku

Jak wskazują listopadowe wyniki Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców* suszone polskie owoce, a nawet warzywa i grzyby są obecne w menu Polaków. Respondenci wskazują, że np. chcąc zastąpić niezdrowe przekąski sięgają po suszone owoce, wybierają je także jako wartościowy dodatek do deserów. Liofilizowane owoce i warzywa, a nawet zioła (pietruszka i koperek) również są obecne w kuchni Polaków, jednak nie są aż tak popularne jak te suszone. Warto pamiętać, ze suszone owoce są cennym źródłem błonnika, który wpływa na prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Błonnik pokarmowy wykazuje tzw. działania prebiotyczne, sprzyjające namnażaniu korzystnych bakterii w świetle jelita.

Suszone owoce warzywa

Sok przez cały rok

Oprócz świeżych, mrożonych i suszonych warzyw i owoców przez cały rok do dyspozycji mamy soki z nich powstałe. Podobnie jak warzywa i owoce uzupełniają dietę w witaminy i substancje odżywcze, a co więcej, mogą stanowić 1 z 5 zalecanych dziennych porcji tych produktów.

Jak podkreśla dr Barbara Groele, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków Potwierdzeniem prozdrowotnych właściwości soków jest fakt, że soki owocowe i warzywne, mają niezwykle zróżnicowane matryce odżywcze. Sok owocowy czy warzywny jest bogaty w mikroskładniki, takie jak potas, witamina C, karotenoidy czy kwas foliowy, a także w bioaktywne flawonoidy (np. hesperydyna i narirutyna), mające pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Co więcej, warto zapamiętać, że wszystkie soki, także te pasteryzowane, pochodzą z warzyw i owoców, dlatego tak jak te produkty stanowią cenne źródło witamin, mikro- i makroelementów, a także wielu substancji o właściwościach antyoksydacyjnych. Przykładowo, szklanka (200 ml) soku jabłkowego zapewnia pomiędzy 50 a 100 mg polifenoli i pokrywa zapotrzebowania na potas w wysokości aż ok. 220 mg.

polskie warzywa i owoce, sok jabłkowy

Zapamiętajmy zatem, że owoce i warzywa powinny stanowić podstawę zbilansowanej, całorocznej diety. Codzienne menu możemy uzupełniać przetworami z nich powstałymi takimi jak np. soki, by mieć pewność, że dostarczymy organizmowi porcję witamin, składników mineralnych i różnych fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym.

____

* „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, listopad 2020 r., realizowane z inicjatywy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.