fbpx

Warzywa, owoce i ich przetwory powinniśmy spożywać przez cały rok, bez względu na sezon. Minimum 400 g tych produktów każdego dnia, najlepiej w podziale na 5 porcji, gdzie jedną z nich może stanowić 200 ml szklanka soku to zasada, o której powinniśmy pamiętać komponując codzienne menu. Ale jak uzupełniać dietę w polskie warzywa i owoce jesienią i zimą, kiedy ich dostępność jest mniejsza?

Warzywa i owoce przez cały rok

Wiosna i lato to pory roku obfitujące w liczne polskie warzywa i owoce. Jednak wraz z końcem  jesieni, a następnie zimą coraz trudniej dostarczać organizmowi nienędznych substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych, które naturalnie występują w warzywach i owocach. Nie oznacza to jednak, że wraz ze zmianą czasu na zimowy, nasza dieta powinna być pozbawiona tych niezbędnych do zachowania zdrowia składników. Oprócz jesiennych polskich warzyw i owoców takich jak jabłka, gruszki, śliwy, papryka, bakłażany, dynie czy marchew warto uzupełniać dietę o różnorodne przetwory warzywno-owocowe. Jak podkreśla dr Barbara Groele, Sekretarz Generalny Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków Produkcja przetworów rozpoczyna się w sezonie, kiedy jakość i wartość odżywcza owoców i warzyw jest najwyższa. To pozwala cieszyć się bogactwem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, przez cały rok. I dodaje – Jest to niezwykle ważne, gdy poza sezonem dostępność świeżych polskich warzyw i owoców jest ograniczona, to wówczas  np. soki mogą stanowić wartościowy składnik codziennej diety, w postaci szklanki (200 ml), która jest równoważną porcją warzyw i owoców, z których powstał. Zatem nawet w środku zimy możemy delektować się smakiem marchwi, czy pomidora uzupełniając nasze posiłki szklanką soku i dostarczając tym samym naszym organizmom porcję witamin, składników mineralnych i różnych fitoskładników o charakterze antyoksydacyjnym.

Warzywa i owoce przez cały rok 

Czy Polacy lubią przetwory z warzyw i owoców?

Jak wskakują październikowe wyniki Narodowych badań konsumpcji warzyw i owoców* Polacy lubią owocowo-warzywne przetwory, które stanowią stały element naszej diety. Pomimo tego, że są to produkty, po które chętnie sięgamy, podobnie jak warzywa i owoce, z których powstały stanowią one raczej dodatek do posiłków i w efekcie nie spożywamy ich wystraczająco dużo. Po części wynika to z faktu, że dla wielu konsumentów przetwory nie kojarzą się z atrakcyjnym produktem, a raczej czymś nudnym i pospolitym. „Dodatkiem” do obiadu w postaci kiszonek, bądź składnikiem szybkich dań – konsumenci chętnie sięgają po np. produkty z puszek (pomidory, groszek). Jednak wśród konsumentów są również tacy, którzy są otwarci na nowości, bądź odczarowują tradycyjne przetwory takie jak np. konfitury.

przetwory z warzyw i owoców

Więcej warzyw, owoców i przetworów na co dzień

W sezonie sięgajmy po wybrane polskie warzywa i owoce, a całoroczne menu uzupełniajmy wartościowymi przetworami, np. sokami. Pamiętajmy, że warzywa i owoce powinny stanowić minimum połowę tego co spożywamy w ciągu dnia. Najłatwiej wdrożyć tę zasadę dokładając porcję warzyw do obiadu, np. w postaci surówki, kiszonek, czy innych przetworów z warzyw, pomiędzy posiłkami jaki przekąskę sięgnąć po mus warzywno-owocowy, do śniadania wypić szklankę ulubionego soku, a na kolację przyrządzić lekką warzywną sałatkę. Pomysłów i kompozycji na wykorzystanie warzyw i owoców jest nieskończenie wiele, a przetwory nam w tym pomagają.

Jednak bez względu na to po jakie przetwory warzywno-owocowe sięgamy, najważniejsze, aby włączać je regularnie, tj. codziennie do naszego menu. Bowiem to właśnie dieta oparta na warzywach, owocach i ich przetworach, takich jak np. soki jest kluczem do zdrowia, witalności, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu.

 

* „Narodowe badania konsumpcji warzyw i owoców”, październik 2020 r., realizowane z inicjatywy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Projekt sfinansowany jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.