fbpx

Co wiesz o sokach warzywnych i owocowych? Czy wiesz, że szklanka 200 ml ulubionego soku może stanowić 1 z 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia? Czy wiesz, że soki, podobnie jak warzywa i owoce,  z których powstały są cennym źródłem wielu witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu?

Korzystny wpływ pasteryzacji soków

Pasteryzacja soków może zwiększać przyswajanie przez organizm niektórych substancji cennych dla zdrowia. Np. w soku pomidorowym pod wpływem obróbki termicznej (właśnie pasteryzacji) zwiększa się nawet 3 krotnie dostępność likopenu – silnego antyoksydantu należącego do grupy karotenoidów. A wiemy, co zostało  potwierdzone naukowo, że spożywanie produktów bogatych w likopen zmniejsza ryzyko raka prostaty u mężczyzn.

Pasteryzacja soków

Tylko naturalne cukry

Niektórzy konsumenci, a także specjaliści z dziedziny żywienia i zdrowia, obawiają się cukrów występujących naturalnie w sokach owocowych. Czy słusznie? Wszystkie soki owocowe to po prostu sok wyciśnięty z owoców, bez żadnych dodatków, bardzo  bogaty w składniki odżywcze. Nie zawiera „pustych” kalorii, ponieważ z każdym gramem cukru dostarczamy organizmowi bogactwo mikro składników, witamin i wiele fitoskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

cukry występujące naturalnie w sokach owocowych

IG soków

Sok jabłkowy jest produktem charakteryzującymi się niskim indeksem glikemicznym (IG). Dzieje się tak ze względu na obecność obok glukozy, sacharozy, również fruktozy – cukru, który naturalnie występuje w owocach i sokach owocowych. Kiedy pokarmy i napoje zawierające  fruktozę są wchłaniane przez jelita, ich wpływ na poziom glukozy we krwi jest minimalny, w przeciwieństwie do produktów bogatych w glukozę. Dlatego też, pokarmy zawierające fruktozę, w tym soki owocowe i warzywne, mają zazwyczaj niski indeks glikemiczny. Warto również pamiętać, że soki owocowe i warzywne nie tylko są źródłem fruktozy, lecz dostarczają szeregu prozdrowotnych składników, takich jak witaminy, składniki mineralne i wiele różnych antyoksydantów, które czynią soki wartościowym produktem.

Więcej zaskakujących ciekawostek nt. soków owoców i warzywnych dostępnych jest w folderze -> FOLDER